Znamy laureatów X Festiwalu Kapel, Zespołów, Śpiewaków Ludowych, Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń Ziemi Przysuskiej

41 ludowych wykonawców, 15 stoisk Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń oraz blisko tysiąc widzów spotkało się wczoraj w hali sportowej w Odrzywole by kultywować rodzime tradycje muzyczne i kulinarne
Skoro Festiwal odbywał się po raz dziesiąty to znaczy, że jego formuła została przyjęta przez lokalną społeczność. Początki były skromne.
– Było kilka zespołów, ale nie było sceny, gdzie mogłyby się pokazać. Mieliśmy kilka dziecięcych też zespołów i tak narodził się pomysł na Festiwal. W pierwszej edycji wystąpiło chyba ze sześć zespołów – wspomina wójt gminy Odrzywół Marian Kmieciak.
Wczorajszy Festiwal otwierał jego pomysłodawca. Po tradycyjnych powitaniach gości wśród, których byli samorządowcy wszystkich szczebli oraz poseł ziemi radomskiej ze sceny popłynęła muzyka. Jako pierwsi zaprezentowali się laureaci ubiegłorocznej edycji w kategorii Kapel, czyli Kapela Henryka Gwiazdy z Radomia. Po nim, organizatorzy wpuścili na scenę zespoły dziecięce. Wystąpiły m.in. zespoły: „Bielińska Polka” z Bielin, czy „Papryczki” z Potworowa. Serce publiczności podbił jednak zespół „Fleciki”, który otrzymał Grand Prix wczorajszego festiwalu. Po dziecięcej części konkursowej do rywalizacji przystąpiły dorośli. Na scenie zaczęły królować mazurki i oberki oraz akordeony trzyrzędowe.
– Swój akordeon mam około 50 lat. Jak go kupowałem to był już stary, więc podejrzewam, że jest jeszcze przedwojenny – mówił po zejściu ze sceny jeden z uczestników.
– Muzyka była ze mną od dziecka. Grałem jak byłem młody. Później się ożeniłem. Była rodzina i praca na roli. Na muzykę nie było czasu. Wróciłem do niej po 35 latach jak poszedłem na rentę. Od trzech lat jeżdżę na festiwale takie jak ten – mówił nam kolejny wykonawca.
O ile na początku festiwalu sala była wypełniona w połowie tak z każdym kolejnym występem przybywało gości. Według szacunków wójta gminy Odrzywół na festiwalu mogło być nawet około 1000 osób.
Oprócz muzyki była także i stoiska Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń, które obfitowały w wyrobu kulinarne. Stoły uginały się pod ciężarem pierogów, sałatek i ciast. „Irytujące” było to, że te tak wspaniale przygotowane stoły nie mogły być przez publiczność skonsumowane aż do czasu obejrzenia je przez komisję konkursową. Ta oceniła stoiska po występie 15 kapel. Pierwszą cześć konkursu zamknął występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Nowomiejskiej i był to występ, który porwał publiczność. Po tym występie nastąpiła przerwa i stoły zostały oblężone przez uczestników festiwalu.
Drugą część rozpoczął występ zespołu ludowego z Wieniawy, który zwyciężył w tej kategorii w ubiegłym roku. Zespoły miały osiem minut na pokazanie swojego repertuaru, a koniec czasu na występ obwieszczało puszczane z głośnika pianie koguta. Na scenie królowała muzyka, a pod sceną taniec. Zdarzały się przypadki, że konferansjer poganiał zespoły do zejścia ze sceny, a publiczność domagała się więcej i to mimo kilku godzin trwania konkursu.
– Jestem po raz dziesiąty. Ludzie potrzebują muzyki. W latach 70-80 ubiegłego wieku wiejski folklor był w podziemiu. Nie było festiwali, nie było publicznych występów. Muzyka w takiej formie to była czasami jedyna rozrywka na wsi. Teraz folklor ludowy odradza się. U nas, w Potworowie, podczas Dnia Papryki również gramy taką muzykę. W tym roku, na rynku grały zespoły ludowe – mówił dla nas wójt gminy Potworów Marek Klimek.
Co ciekawe, konkursowa formuła występu nie była przeszkodą, aby muzycy pomagali sobie na wzajem. Kilku z nich grało w różnych zespołach. Kapela Jana Kmity, który wystąpiła indywidualnie następnie akompaniowała solistce Ewie Ziętek. Także Jana Czerskiego, który wraz zespołem „Fleciki” wygrał w kategorii zespołów dziecięcych mogliśmy na scenie zobaczyć kilkukrotnie. Przesłuchania konkursowe trwały 6 godzin.
Po wysłuchaniu 41 wykonawców poznaliśmy laureatów. Nagrody otrzymali:
Grand Prix w kategorii zespół:
Kapela Władysława Urbańczyka z Radomia
Grand Prix w kategorii zespołów dziecięcych:
Zespół Fleciki ze Żdżar
Grand Prix w kategorii zespół ludowy:
Zespół ludowy Długowianki z Potworowa
Grand Prix w kategorii indywidualnej:
Skrzypek Krzysztof Dąbrowski z Bielin
Grand Prix w kategorii KGW i Stowarzyszeń:
Stowarzyszenie Wysokina i Cetnia
Najlepsza tancerka: Ewa Ziętek,
Najlepszy tancerz: Marek Maciągowski,
Najlepsza para taneczna: Józefa Ulaska – Tadeusz Kopera
Na zdjęciach laureaci Grand Prix: