autor wpisu: Autor | komentarzy (0)
W Opocznie upamiętniono 43. rocznicę Porozumień Sierpniowych

Przed pamiątkową tablicą poświęconą powstaniu Solidarności, która została ufundowana w 2005 r. i którą umieszczono na ścianie kolegiaty św. Bartłomieja w Opocznie miał miejsce dziś symboliczny gest pamięci władz powiatowych i miejskich oraz służb mundurowych
Przypomnijmy, że 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku zostały podpisane Porozumienia Sierpniowe między strajkującymi stoczniowcami a przedstawicielami komunistycznego rządu. Podpisanie Porozumień Sierpniowych zakończyło fale strajków i otworzyło drogę do rejestracji niezależnych związków zawodowych, które to żądanie znalazło się na pierwszym miejscu listy 21 postulatów kierowanych pod adresem ówczesnych władz państwowych.
Choć kilkanaście miesięcy później, tj. 13 grudnia 1981 r. wprowadzono stan wojenny, który zapisał się jako czarna karta w najnowszej historii naszego kraju to i tak data Porozumień Sierpniowych jest uważana za pierwszy symbol zmian, które ostatecznie doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce.
Przed złożeniem wiązanek i zapaleniem zniczy Adam Grabowski – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie w kilku zdaniach przypomniał okoliczności i znaczenie powstania ruchu „Solidarności” nie tylko dla ówczesnej Polski, ale dla całej Europy Wschodniej.
Wiązanki i znicze pod pamiątkową tablicą złożyli: Marcin Baranowski – Starosta Opoczyński, Rafał Skoczylas – Dyrektor Biura Ministra Roberta Telusa, Tomasz Kopera – Radny Rady Miejskiej w Opocznie oraz przedstawiciele służb mundurowych.