Taki jubileusz trzeba było uczcić

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Opocznie odbyło się dziś podsumowanie XXV konkursu na plastykę zdobniczą - obrzędową powiatu opoczyńskiego. Nie zapomniano uczcić jubileuszu, ale także pamiętano o tych, których z nami już nie ma
Dodatkową atrakcją dzisiejszego rozstrzygnięcia konkursu był występ zespołu Drzewiczanie, który rozpoczął dzisiejsze wydarzenie. W związku z tegoroczną jubileuszową edycją konkursu wszystkie twórczynie mogły wziąć udział w dodatkowym konkursie na najładniejszy stroik wielkanocny z elementami ludowymi. W tym roku po raz pierwszy po przerwie wymuszonej obostrzeniami z powodu COVID-19 podsumowanie konkursu poprzedziły dwudniowe warsztaty, na których twórczynie wykonywały prace konkursowe pod opieką etnografa Pani Stanisławy Dłużewskiej – Pawlik. Skrót warsztatów zebrani dziś na sali konferencyjnej mogli zobaczyć na filmowej prezentacji.
– Podczas warsztatów odwiedziły nas liczne grupy dzieci i młodzieży – w tym uczniowie z klasy medialno-artystycznej I LO im. S. Żeromskiego w Opocznie. Mogli osobiście oglądać proces tworzenia pięknych opoczyńskich plam, serwetek i pisanek – mówi Maria Barbara Chomicz – Wicestarosta.
W poszczególnych kategoriach zgłoszono następującą ilość prac: palmy – 63 osoby, pisanki – 19 osób, serwetki do koszyczka wielkanocnego – 38 osoby, stroik wielkanocny z elementami ludowymi – 30 osób.
Twórczynie nagrody i wyróżnienia odbierały z rąk gospodarzy konkursy, a więc Marcina Baranowskiego – Starosty Opoczyńskiego, Marii Barbary Chomicz – Wicestarosty, a także Roberta Telusa – Posła na Sejm RP oraz Janusza Ciesielskiego – Radnego Sejmiku Województwa Łódzkiego oraz Adama Grabowskiego – Dyrektora Muzeum Regionalnego w Opocznie.
Robert Telus – Poseł na Sejm RP zabierając głos podkreślił, że kultura opoczyńska ma potencjał, aby stać się ogólnopolską marką i dorównać rozpoznawalnością kulturze ludowej regionu łowickiego. Z kolei główny organizator wydarzenia – Marcin Baranowski – Starosta Opoczyński podkreślił, że przez 25 lat kolejnych edycji odeszło już sporo twórczyń ludowych i poprosił ich o uczczenie minutą ciszy.
Zdaniem Stanisławy – Dłużewskiej – Pawlik – etnograf, która uczestniczyła we wszystkich edycjach konkursu poziom prac był bardzo wysoki, a konkurs cieszył się zainteresowaniem we wszystkich gminach powiatu opoczyńskiego, choć nie było tak od początku. Pani etnograf zaznaczała także, że w powiatowym konkursie biorą udział twórczynie od lat 18. aż do ponad 90. roku życia.
– Bardzo się z tego cieszymy, że jest taka rozpiętość, ponieważ widać, że u nas kultura ludowa cieszy się dużym powodzeniem wśród mieszkańców wsi i jest kontynuacja tradycji. To, że młode osoby wykonują przedmioty na konkurs znaczy, że jest duże zainteresowanie kultura ludową – mówiła Stanisława Dłużewska – Pawlik.
Wszystkie twórczynie, które zgłosiły się do konkursu otrzymały nagrody finansowe oraz upominki, które ufundował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy Łódź oraz Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy. Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy przygotowało również dyplomy dla wszystkich uczestników. Łączna pula nagród finansowych wyniosła 19 230 zł.
Na zakończenie dzisiejszych uroczystości pojawił się okazały tort, który był nagrodą dla uczestników tegorocznej edycji.
Głównym organizatorem konkursu był Powiat Opoczyński, a współorganizatorami: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Łodzi, Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach, Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Ludowej w Bielowicach, Muzeum Regionalne w Opocznie, Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy.
Wspaniały pomysł.Brawo.Takie konkursy to bardzo ważny element w podtrzymywaniu i utrwalaniu tradycji twórczości regionalnej.