Powiatowa droga w Gminie Poświętne nareszcie powstaje

Powiatowa droga łącząca Studziannę z Dębą to bardzo istotna droga, ponieważ mieszkańcy miejscowości Poświętne oraz okolic, aby jechać do Opoczna jako jedyni w powiecie opoczyńskim muszą przejeżdżać przez teren sąsiedniego powiatu, a mianowicie przez Inowłódz, który należy do Powiatu Tomaszowskiego
Olbrzymie znacznie ma również fakt, że wybudowanie tej drogi skróci drogę z Poświętnego do Opoczna o co najmniej 10km. Jej budowę Michał Franas – Włodarz Gminy Poświętne obiecywał już w poprzedniej kadencji samorządu, o czym można przeczytać w artykule pt. Szykuje się inwestycja stulecia w Gminie Poświętne.
Prace przyśpieszyły dopiero jednak w 2020 r. kiedy Marcin Baranowski – Starosta Opoczyński zaproponował na posiedzeniu wspólnych komisji Rady Gminy Poświętne przejęcie tej drogi samorządowi gminy Poświętne, o czym można przeczytać w artykule pt. Starosta Opoczyński zaproponował współpracę Gminie Poświętne.
W dniu 30 września 2020r. zostało zawarte w tej sprawie porozumienie między Zarządem Powiatu Opoczyńskiego, a Michałem Franasem – Włodarzem Gminy Poświętne, a w dniu 22 listopada 2021 r. aneks do tej umowy. W piśmie z dnia 24 października 2022 r. Michał Franas – Wójt Gminy Poświętne informował Starostę Opoczyńskiego, że otrzymał promesę z Rządowego Funduszu Polski Ład na modernizacje m.in. tej drogi w listopadzie 2021 r. O przyznaniu promes m.in. na tą drogę pisaliśmy w artykule pt. Na niektóre inwestycje czekało się od lat. Samorządowcy nie kryją zadowolenia. Pisaliśmy też o tej dotacji w artykule pt. Droga powiatowa Studzianna – Dęba coraz bliżej.
Wydawało się wówczas, że rozpoczęcie prac jest już bardzo bliskie. Michał Franas miał to zadanie wykonać w 2022 r. co zostało zaplanowane w budżecie Gminy Poświętne na ten rok w wysokości 2 620 000,00zł. – wynika to z załącznika nr 10 uchwały budżetowej. Z raportu o stanie Gminy Poświętne za rok 2022 wynika jednak, że zadanie nie zostało zrealizowane, a nawet nie zostało rozpoczęte. Sprawa ta została poruszona na sesji Rady Gminy Poświętne, która miała miejsce w dniu 23 czerwca 2023 r. Wówczas mieszkańcy Gminy Poświętne dowiedzieli się, że środki m.in. na tą drogę zostały przesunięte na rok 2023, o czym szerzej można przeczytać w artykule pt. Bajeczne pensje, ale… za co?.
Warto też przypomnieć, że w lokalnej prasie, w artykule pt. „Idą po powiat” w gazecie TOP – Tygodnik Opoczyński z dnia 7 lipca 2023 r. nr 27/1354 została podana informacja, że jedynie Gmina Poświętne podejmuje działania w tej sprawie, co jak widać z powyższego, mówiąc delikatnie, nie do końca jest prawdą.
Najważniejsze jednak, że po wielu miesiącach wahań obecnego administratora tej drogi, czyli samorządu Gminy Poświętne są pierwsze pozytywne efekty. Co będzie dalej? Na razie trudno przewidzieć. Z opublikowanej w lipcu tego roku kolejnej listy dofinansowań z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg nie wynika, aby Gmina Poświętne otrzymała kolejne środki na realizację tej drogi w dalszej części.
„Powiatowa droga łącząca Studziannę z Dębą to bardzo istotna droga”
„Prace przyśpieszyły dopiero jednak w 2020 r. kiedy Marcin Baranowski – Starosta Opoczyński zaproponował na posiedzeniu wspólnych komisji Rady Gminy Poświętne przejęcie tej drogi samorządowi gminy Poświętne”
W takim razie droga jest gminna czy powiatowa?
Droga jest powiatowa, ale została przekazana w zarządzanie gminie Poświętne. Tak się robi w wielu samorządach
A jaki jest sens tego rozwiązania? Gmina przecież dostaje de facto same obowiązki.
Jaki sens ? Polityczny – dowalasz zadań samorządom, zwłaszcza tam gdzie włodarze są z opozycji, a potem piszesz artykuł jaki to ten samorząd nieudolny, bo nie ogarnia 🙂
Jakby Franas nie chciał to by nie podpisał umowy ze starostą. To nie jest przerzucanie zadań, ale oddanie drogi w administracje. Pieniądze są z Polskiego Ładu, więc Franas kasę miał. Zapytaj się lepiej Franasa dlaczego tej drogi nie zrobił w zeszłym roku? Dlaczego zwołał sesję nadzwyczajną i prosił radnych o przeniesienie drogi na rok 2023?
Skoro to nie jest przerzucanie zadań to czym jest oddanie drogi w administrację? Zero obowiązków i same korzyści? Jakim cudem i po co? Ma Pan o tym pojęcie od strony prawnej i wyjaśni czy niezbyt i będzie Pan kontynuował mowę-trawę? 😉
Proponuję się z pytaniem zwrócić do Włodarza. Po co podpisywał porozumienie? Przecież nie miał takiego obowiązku. Mi jak się umowa nie podoba to nie podpisuje. Skoro podpisał to miał w tym jakiś interes.
Zmieni się włodarz, będą i środki.
Czy najzdolniejszy polityk gminy kandyduje do tego sejmu czy nie?