Powiat Opoczyński podejmuje współpracę z polskimi szkołami na Wileńszczyźnie

Wizyta w Gimnazjum im. Sz. Konarskiego w Wilnie oraz Gimnazjum w Zujunach, udział w posiedzeniu komisji sportu i zdrowia samorządu miasta Wilna, wizyta w Sejmie Republiki Litewskiej oraz odwiedzenie miejsc pamięci narodowej i historycznej - tak w wielkim skrócie wyglądał program wizyty przedstawicieli władz Powiatu Opoczyńskiego na Wileńszczyźnie z Marcinem Baranowskim - Starosta Opoczyńskim na czele
Jej pierwszym efektem będzie podjęcie współpracy między dwoma polskimi szkołami na Wileńszczyźnie, a szkołami dla których organem prowadzącym jest Starosta Opoczyński.
Gimnazjum im. Szymona Konarskiego w Wilnie od 2001 r. naucza tylko w języku polskim i jest jedną z ważniejszych placówek oświatowych dla społeczności polskiej pozostałej na Wileńszczyźnie. Tam miało miejsce pierwsze spotkanie delegacji władz Powiatu Opoczyńskiego z dyrekcją szkoły. Opoczyńska delegacja mogła się zapoznać z litewskim systemem nauczania i poznać problemy z jakimi na co dzień zmagają się polskie placówki oświatowe na Litwie. Pierwszym efektem tych rozmów jest chęć współpracy w sposób sformalizowany.
Kolejnym punktem była wizyta w samorządzie miejskim Wilna, gdzie doszło do spotkania z litewską komisją sportu i zdrowia oraz władzami spółki Active Vilnius, która zajmuje się infrastrukturą sportową w mieście. Delegacja Powiatu Opoczyńskiego miała możliwość zobaczenia na prezentacji działań miejscowego samorządu dla sportu i zdrowia. Co ciekawe, sport dla przedstawicieli litewskiego samorządu jest tak samo ważną dziedziną rozwoju społecznego jak każda inna, czego czasami brakuje w polskich samorządach, gdzie sport spycha się na margines życia samorządowego.
Z dużym zainteresowaniem przez władze powiatowe została przyjęta informacja o interaktywnej mapie obiektów sportowych w Wilnie. Zainteresowani logują się do systemu, dokonując rezerwacji obiektu w określonym czasie i miejscu. Ma to na celu zapobieganiu powstania zarzutów o stronniczość tego czy innego klubu sportowego. Z systemem można zapoznać się TUTAJ.
Podczas tego spotkania rozmawiano także wiele o zdrowiu i zarządzaniu służbą zdrowia w tak wielkiej aglomeracji (Wilno liczy ponad pół miliona mieszkańców). Wniosek z tego spotkania jest następujący. Tylko aktywne fizycznie społeczeństwo generuje mniej kosztów w zakresie służby zdrowia.
W Sejmie Republiki Litewskiej delegacja Powiatu Opoczyńskiego spotkała się z Beatą Pietkiewcz – Posłanką na Sejm RL. Rozmowa dotyczyła sytuacji Polaków na Wileńszczyźnie i problemów z jakimi się zmagają. Warto dodać, że Sejm Litwy składa się 141 parlamentarzystów, a Beata Pietkiewicz reprezentuje w nim interesy Polaków na Wileńszczyźnie. W styczniu ubiegłego roku litewski parlament przyjął ustawę o zmianie pisowni nazwisk, wprowadzając do litewskiego języka literkę „w”, dzięki czemu Polacy zyskali możliwość zmian swoich nazwisk. Nadal jednak nie można w języku litewskim stosować znaków diakrytycznych, W języku polskim są to: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż. Przez co wiele polskich nazwisk nadal pozostaje zniekształconych. Jest to bardzo ważny problem społeczny dla Polaków na Wileńszczyźnie.
Inicjatorką powyższych spotkań była Renata Cytacka – radna miasta Wilno, która reprezentuje interesy Polaków na Wileńszczyźnie.
Kolejnym punktem wizyty było odwiedzenie Gimnazjum w Zujunach. To mała polska szkoła prowadzona przez samorząd, ale nie miasta Wilna, ale rejonu wileńskiego. Szkoła powstała w okresie dwudziestolecia międzywojennego jako polska szkoła. Od 1998 r. ponownie nauczanie w tej szkole jest tylko w języku polskim. Szkoła jest utrzymywana przez miejscowy samorząd, a także przez dotacje z różnych programów pomocowych dla Polaków na Wschodzie. Także tutaj delegacja Powiatu Opoczyńskiego miała możliwość zapoznania się w funkcjonowaniem szkoły i także tu padły deklaracje współpracy z opoczyńskimi szkołami prowadzonymi przez samorząd Powiatu Opoczyńskiego.
– Jestem pod wielkim wrażeniem funkcjonowania tych szkół i wyjątkowej polskości, bo my tutaj tak naprawdę mamy wszystko podane na tacy, nie musimy za wiele walczyć, a tam muszą cały czas walczyć przede wszystkim o podtrzymanie tej polskości – podsumował wizytę w wileńskich szkołach – Marcin Baranowski – Starosta Opoczyński.
Mimo dużej intensywności spotkań nie zabrakło także czasu na odwiedzenie miejsc pamięci narodowej oraz historycznej. Delegacja władz Powiatu Opoczyńskiego wzięła udział we Mszy Św. w Ostrej Bramie, które to miejsce dla polskiej kultury ma ogromne znaczenie. Odwiedziła także największą nekropolię w Wilnie, czyli cmentarz na Rossie, gdzie zapaliła symboliczny znicz przy mauzoleum matki Józefa Piłsudskiego, w którym znajduje się także serce Marszałka. Ponadto, odwiedziła cmentarz bernardyński, który jest mniej znany, ale również na nim spoczywa wiele osób o szczególnym znaczeniu dla polskiej kultury, a na zakończenie wizyta na Wileńszczyźnie udała się do Ponar, gdzie znajduje się mauzoleum zamordowanych w czasie II wojny światowej przez Niemców i litewskich strzelców.
Według szacunków w tym miejscu zamordowano około 100 000 osób głównie wyznania mojżeszowego w czasie tzw. likwidacji getta wileńskiego. Zginęło tutaj także wielu przedstawicieli wileńskiej inteligencji, m.in. prof. Kazimierz Pelczar uważany przez wielu za ojca polskiej onkologii. Liczba ofiar jest symboliczna, ponieważ Niemcy wycofując się z Wilna rozkopali masowe groby i spalili wszystkie ciała, aby zatrzeć ślady swojej zbrodni.
– Myślę, że w niedalekiej przyszłości podpiszemy już porozumienie z tymi dwoma palcówkami. Marzy mi się wymiana młodzieży. Opocznianie pojadą do Wilna, Wilno przyjedzie do Opoczna. Marzy mi się także dzień wileński tutaj w Opocznie. Myślę, że będziemy robić wszystko, aby to takich wydarzeń doprowadzić i tak naprawdę podtrzymywać te dobre relacje z Polakami na Litwie i z tymi szkołami przede wszystkim – podsumował wizytę Marcin Baranowski – Starosta Opoczyński.
Starosta Opoczyński nie wyklucza także rozszerzenia współpracy na inne obszary. W skład delegacji weszli także: Maria Barbara Chomicz – Wicestarosta, Michał Białek – członek zarządu, Dagmara Junknikiel – Rosiak – Dyrektor Szpitala Powiatowego im. E. Biernackiego w Opocznie, Anna Pręcikowska – Skoczylas – Dyrektor I LO im. S. Żeromskiego w Opocznie oraz Jarosław Jurowski – Prezes Zarządu OSP Powiatu Opoczyńskiego.
Ważnym członkiem delegacji była również Wanda Panfil – mistrzyni świata w maratonie, która w dwóch polskich szkołach zrobiła wykłady na temat swojej kariery sportowej i zachęcała młodzież do uprawiania sportu. Wanda Panfil opowiadała także o swojej grupie biegowej, która od 2016 r. prowadzi w Tomaszowie Maz. Grupa powstała z inicjatywy Marcina Witko – Prezydenta Tomaszowa Maz., który w najwybitniejszej polskiej maratonce widział najlepszą osobę do rozbiegania miasta.
Podczas każdego spotkania w Wilnie władze Powiatu Opoczyńskiego przekazywały symboliczne pamiątki nawiązujące do tradycji i kultury Ziemi Opoczyńskiej. Poniżej fotogaleria. Wizyta miała miejsce w dniach 17-19 marca br.