Nowe fakty w sprawie miejsca pochówku Hubala!

Na antenie Radia TOK.FM Henryk Sobierajski - wnuk Hubala przedstawił informacje o odnalezieniu nieznanego do tej pory filmu, nagranego tuż po śmierci Hubala
Trudno posądzać, aby wnuk Hubala szukał taniej sensacji, co niejednokrotnie miało miejsce w przypadku innych osób zajmujących się w sposób rzeczywisty lub tylko medialny poszukiwaniami zwłok mjra Dobrzańskiego. Autor informacji jest zatem bardzo wiarygodny. Film nakręcono prawdopodobnie w Spale, co upoważniło wnuka Hubala do postawienia hipotezy, że okolice dawnego pałacu, najpierw carskiego, a później prezydenckiego to potencjalne miejsce pochowku Henryka Dobrzańskiego.
Według relacji Henryka Sobierajskiego – podanej na antenie radia – do konsulatu RP w Monachium zgłosił się człowiek, który przekazał nowe dowody dotyczące okoliczności wydarzeń po zabiciu legendarnego żołnierza. Do tej pory wiedzieliśmy o ledwie kilku pośmiertnych zdjęciach Hubala i hipotezach na ich podstawie wysnutych, że igliwie leżące obok zwłok majora może świadczyć o tym, że ciało spalono. O ile jednak zdjęcia to pojedyncze kadry, tak film ma o wiele większy ciężar gatunkowy, a po drugie upoważnia do spekulacji, że być może jest jedynie fragmentem większej całości. Dokument ten jest zachowany w bardzo dobrej jakości i w chwili obecnej znajduje się w IPN.
Przy okazji Henryk Sobierajski na antenie radia rozprawił się z dość silnie ostatnio lansowaną ideą pochowku Hubala na cmentarzu w Inowłodzu. Głośno o tym było w ubiegłym roku, kiedy pod koniec lutego prowadzono prace ekshumacyjne na miejscowym cmentarzu. Jak bardzo wypromowała się ta idea świadczy pytanie dziennikarza, który był przekonany, że domniemanym miejscem pochówku był cmentarz w Inowłodzu. Henryk Sobierajski przytomnie stwierdził, że Inowłódz ma tyle wspólnego z miejscem pochowku Hubala, że leży w pobliżu Anielina, w którym Hubal faktycznie zginął. Przeprowadzona ekshumacja, która miała miejsce na cmentarzu w Inowłodzu oraz przeprowadzone badania genetyczne wykluczyły tą hipotezę.
Trudno odnieść się do nowym dowodów nie widząc ich, ale sam fakt filmu nagranego tuż po śmierci legendarnego żołnierza jest okolicznością, która do tej pory nie miała miejsca. Na chwilę obecną wiemy, że ślad po śmierci Hubala urywała się w Tomaszowie Maz., gdzie w miejscowych koszarach złożono jego ciało. Henryk Sobierajski na radiowej antenie powiedział, że film został nagrany w Spale. A zatem czy Spała to domniemane miejsce pochówku? Należałoby jednak zadać najpierw inne pytanie. Czy film zrobiono w drodze z Poświętnego do Tomaszowa, czy z Tomaszowa do Spały? To kluczowe pytanie. Jeśli film został nagrany w drodze z Poświętnego do Tomaszowa to nie wniesie nic nowego w sprawie pochowku Hubala. Nie można wykluczyć, że hitlerowcy transportując ciało Hubala z Poświętnego zatrzymali się na chwilę, gdzie rezydowało dowództwo niemieckiej dywizji, aby „pocieszyć się” trofeum. Jeśli tak było to film będzie niewątpliwie ważnym dowodem, ale w sprawie miejsca pochówku Hubala nie wniesie nic nowego. Nadal ostatnim miejscem, w którym widziano ciało Hubala będą koszary w Tomaszowie Maz. Trudno dać wiarę, że Niemcy najpierw wywieźli Hubala do Tomaszowa, a potem przywieźli jego ciało do Spały. Taka teoria będzie tam samo prawdopodobna jak ubiegłoroczna „wersja inowłodzka”, czyli przejazd z ciałem Hubala z Poświętnego do Tomaszowa, a następnie powrót prawie do miejsca śmierci, czyli z Tomaszowa do Inowłodza. Teoria ta od początku wyglądała na naciąganą i dobrze się stało, że została przez wnuka Dobrzańskiego publicznie zdementowana.
Dziś wieczorem przedstawimy unikatowe zdjęcie Henryka Dobrzańskiego. Nieliczne zachowane jego zdjęcia są czarno-białe. Popołudniu przedstawimy pierwsze w historii koloryzowane zdjęcie Hubala i bardzo ciekawą rozmowę o ożywianiu historii za pomocą koloru.