Mówić, albo godać – gdy Śląsk spotka się z Opocznem

KGW z terenu Powiatu Opoczyńskiego były gośćmi podczas podsumowania projektu pn. Festiwal Tradycji, który był organizowany przez LGD Lyskor w ramach programu grantowego mającego na celu szerzenie lokalnej tradycji i poznawanie innych kultur z wykorzystaniem nowoczesnych technologii
Wszystko zaczęło się w ubiegłym roku kiedy KGW Łuków Śląski gościło na VII Festiwalu Pieroga w Anielinie, o czym szerzej pisaliśmy w artykule pt. Gmina Poświętne zachwyciła gościnnością i historią. Piotr Kaczmarczyk – Radny Gminy Poświętne – inicjator Festiwalu Pieroga w Anielinie i pomysłodawca zaproszenia gości ze Śląska tym razem wyszedł z kolejną propozycją, aby w ramach tzw. rewizyty na Śląsk pojechała liczniejsza grupy miejscowych KGW. W tym celu spotkał się z Marcinem Baranowskim – Starostą Opoczyński. Efektem spotkania ze Starosta Opoczyńskim był wspólny wyjazd celem poznania się i nawiązania szerzej współpracy. Na Śląsk pojechały m.in. osoby z Anielina, Białaczowa, Bukowca Opoczyńskiego, Idzikowic, Stawowic, Trojanowic.
Wczorajsze spotkanie rozpoczęło się od uczestnictwa we Mszy Św. w kościele w Czernicy, a po nabożeństwie nastąpił przejazd do Łukowa Śląskiego, gdzie w miejscowej sali przy OSP miało miejsce podsumowanie projektu grantowego. Spotkanie poprowadziła Barbara Watoła z miejscowego KGW, która najpierw poprosiła przedstawicieli KGW Anielin oraz KGW Łuków Śląski o przybliżenie potraw, które zostały zrobione na podsumowanie projektu., a następnie poprosiła o zabranie głosów samorządowców.
– Cieszę się, że wspólną tradycją Śląska i Waszą jest to, że dbamy to tradycje – powiedział m.in. Damian Mrowiec- Starosta Rybnicki, który mieszka w Łukowie Śląskim.
Z kolei Paweł Bugdol – Wójt Gminy Gaszewice przedstawił gminę na terenie której znajduje się Łuków Śląski. Gmina z składa się z pięciu sołectw, a zamieszkuje ją około 10 000 mieszkańców. Dużym zaskoczeniem dla gości z Powiatu Opoczyńskiego była informacja, że będą mogli obejrzeć nocne zawody strażackie, które właśnie są rozgrywane na stadionie obok siedziby OSP Łuków Śląski.
Głos zabrał także Marcin Baranowski – Starosta Opoczyński, który przybliżył gospodarzom kulturę regionu opoczyńskiego, mówiąc dużo o tradycyjnej kulturze regionu opoczyńskiego, fascynacji nią Tadeusza Sygietyńskiego, który jest ojcem zespołu Mazowsze. Starosta Opoczyński mówił także o bieżących wydarzeniach takich jak: ogólnopolska parada KGW, który miała miejsce w maju tego roku, czy całkiem niedawnych dożynkach wojewódzkich, które miały miejsce w Paradyżu. Na zakończenie swojego przemówienia Marcin Baranowski wraz Piotrem Kaczmarczykiem przekazali na rzecz KGW Łuków Śląski Obraz Matki Boskiej Świętorodzinnej oraz drobne upominki na ręce samorządowców.
Pierwszą cześć spotkania zakończył występ artystyczny przygotowany przez Piotra Scholza z Radia Vanesaa oraz Tadeusza Kisiela z kabaretu „To nie my”. Oczywiście, występ artystyczny zdominowała „ślonkso godka”. „Mówić” i „godać” to były dwa najczęściej używane słowa przez prowadzących. Nie zabrakło także śląskich dowcipów oraz konkursów ze śląskimi słówkami, które odgadywali goście z Opoczna. Początek oraz pierwszy występ artystyczny można zobaczyć na naszej bezpośredniej transmisji, czyli TUTAJ.
To nie koniec wizyty na Śląsku. Tak jak przedstawiciele KGW Łuków Śląski poznawali uroki Powiatu Opoczyńskiego tak dziś goście z opoczyńskiego zobaczą co ma do pokazania ziemia śląska.
Poniżej fotogaleria z pierwszego dnia wizyty.
O to już wiemy kto będzie startował na wójta w Poświętnem.