Legendarny obrońca Tomaszowa Maz. doczekał się biografii

84 lata temu na ul. Warszawskiej w Tomaszowie Maz. 45 Pułk Piechoty dowodzony przez płk. Stanisława Hojnowskiego starł się z żołnierzami Wermachtu i niemieckimi dywersantami, którzy rekrutowali się z przedwojennych mieszkańców miasta narodowości niemieckiej. Ta potyczka skończyła się tragicznie dla płk. Stanisława Hojnowskiego i ponad setki jego żołnierzy
Dziś, w rocznicę tamtych wydarzeń w Muzeum w Tomaszowie Maz. miała miejsce promocja książki pt. Pułkownik Stanisław Hojnowski (1893–1939). Biografia obrońcy Tomaszowa Mazowieckiego z września 1939 roku autorstwa Marka Stefańskiego – rodowitego tomaszowianina.
Jak podkreślał na spotkaniu autor książki – jako absolwenta III Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Hojnowskiego – zainteresowanie postacią pułkownika wzięło się z potrzeby szukania tematu na jedną z konferencji naukowej, a ponieważ biografia pułkownika nie miała dotąd opracowania to wybór stał się oczywisty. Marek Stefański mówił dziś, że gromadzenie materiałów i dokumentów to już okres 10 lat.
Dzięki jednak takiej żmudnej pracy udało się odtworzyć prawie w całości życiorys płk. Stanisława Hojnowskiego, począwszy do galicyjskiej młodości aż do tragicznych chwil z początku września 1939 r. Książka w ostatnim rozdziale zawiera formy upamiętnienia pułkownika w regionie tomaszowskim. Praca wykonana przez autora w postaci poszukiwań materiałów archiwalnych pozwoliła odtworzyć środowisko rodzinne i wojskowe bohatera września 1939 r
– Od czyjej kuli zginął ostatni dowódca 45 Pułku Piechoty z Równego na Wołyniu? Miejscowych Niemców z V kolumny, żołnierzy regularnych oddziałów Wehrmachtu czy może spadochroniarzy zrzuconych na tyły polskich wojsk? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udziela autor pierwszej biografii bohaterskiego obrońcy Tomaszowa Mazowieckiego. Warstwę faktograficzną publikacji wzbogacają unikalne zdjęcia i dokumenty pozyskane z archiwów rodzinnych – tak książkę zapowiada Łódzki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, wydawca.
Aby uzyskać odpowiedź na te pytania należy sięgnąć do książki, która będzie do kupienia w Muzeum w Tomaszowie Maz. oraz w IPN w Oddział w Łodzi, który wydał pracę Marka Stefańskiego.
Marek Stefański jest rodowitym tomaszowianin (rocznik 1991), doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii, absolwent III Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Stanisława Hojnowskiego w Tomaszowie Mazowieckim oraz Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego. Wydana właśnie książka jest jego pracą doktorską.