Konsultacje w sprawie uchwały antysmogowej

20 lipca 2017 roku ruszą konsultacje społeczne projektu uchwały antysmogowej dla Mazowsza, której celem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji z pieców i kotłów.
Uchwała antysmogowa to dokument, który ma wskazać priorytety regionu w walce z groźnymi dla zdrowia zanieczyszczeniami powietrza. Prace nad nią trwają od ubiegłego roku, zaangażowano w nie ekspertów, którzy na podstawie badań opracowali dokumentację stanowiącą podstawę projektu uchwały. Teraz projekt uchwały trafi do konsultacji społecznych oraz opiniowania przez samorządy powiatowe i gminne. Pierwsze konsultacje rozpoczną się 20 lipca 2017 roku.
Główną przyczyną przekroczeń stężeń szkodliwych substancji w powietrzu na Mazowszu jest tzw. niska emisja pochodząca ze spalania paliw stałych w piecach lub kotłach domowych oraz drewna i śmieci w kominkach.
Uchwała antysmogowa ma dotyczyć w szczególności kotłów, w których spalane są paliwa dostarczające ciepło do kaloryferów w budynkach oraz ogrzewacze typu kominki, piece, nagrzewnice powietrza. Właściciele tych instalacji powinni móc wykazać, że ich piece spełniają określone uchwałą wymagania. Planuje się, że uchwała wejdzie w życie 1 listopada 2017 roku, co oznacza, że wszystkie instalacje, które będą instalowane po tym terminie, powinny spełniać wymagania rozporządzeń Komisji Unii Europejskiej.
Właściciele urządzeń już zainstalowanych dostaną czas na dostosowanie ich do nowych wymogów. Kotły, które nie spełniają norm w zakresie sprawności cieplnej i emisji zanieczyszczeń nawet dla klasy 3, 4 lub 5 będą mogły być eksploatowane do 31 grudnia 2022 roku. Natomiast kotły, które spełniają wymagania dla klasy 3 lub klasy 4 muszą zostać wyłączone z użytku do 31 grudnia 2027 roku.
Użytkownicy kominków, pieców lub nagrzewnic mogą je eksploatować do 31 grudnia 2022 roku, chyba że osiągają one sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 proc. lub zostaną wyposażone w urządzenia zapewniające redukcję emisji pyłu.
Uchwała nie wprowadza okresów obowiązywania ograniczeń i zakazów. Mają one obowiązywać przez cały rok. Zadania kontrolne będą prowadzone przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów oraz Policję i Inspektorów Nadzoru Budowlanego.