Kapituła Rycerstwa Polskiego obradowała na zamku w Inowłodzu

Dziś na zamku w Inowłodzu miał miejsce pierwszy dzień Konwentu Kapituły Rycerstwa Polskiego. Kapituła Rycerstwa Polskiego jest organizacją zrzeszającą stowarzyszenia, popularnie zwane „bractwami rycerskimi”. Od czasu powstania pozostaje ona największą polską organizacją zrzeszającą grupy i osoby zajmujące się rekonstrukcją historyczną.
Wielu członków współczesnego ruchu rycerskiego wywodzi się z niej, a wiele stowarzyszeń, nigdy nie zrzeszonych w KRP czynnie z nią współpracuje, korzysta z jej praw. Organizacja pod nazwą Kapituła Rycerstwa Polskiego powołana została do życia w wyniku kilkuletnich prac przygotowawczych, na tzw. II Kapitule Generalnej w Gdańsku, w Dworze Artusa, która odbyła się w dniach 26-27 kwietnia 1997r. „Celem powołania tej organizacji miała być koordynacja działań organizacji rycerskich w kraju, stworzenie jednolitego prawa, które ułatwić miało współpracę i utwierdzić Ruch Rycerski na drodze rozwoju opartego o źródła historyczne.”
Po raz pierwszy mieliśmy okazję gościć Kapitułę w Inowłodzu. Nie będzie odkrywczym stwierdzenie, że nie byłoby to możliwe bez dokonanej rekonstrukcji zamku inowłodzkiego. To kolejny dowód potwierdzający zasadność tej inwestycji. O godz. 16 obrady Kapituły zaczęły się od odczytania Reguły Rycerskiej, a następnie miał miejsce tzw. briefing prasowy z udziałem przedstawicieli lokalnych mediów.
Członkowie Kapituły odpowiadali na pytania przedstawicieli mediów, przybliżając swoje idee, dokonania oraz wyrażając poglądy na tematy związane z konserwatorstwem obiektów zamkowych w Polsce.
Idea Kapituły to rodzaj pasji, która w kilku przypadkach (członków Kapituły) przerodziła się w zawód, ponieważ niektórzy członkowie Kapituły to na co dzień pracownicy muzeów, a więc swoje oddanie idei rycerstwa urzeczywistniają także na gruncie zawodowym. Członkowie podkreślali, że ich działalność nie skupia się na organizowaniu wydarzeń sprowadzonych do rekonstrukcji. Woleli swoją działalność określać mianem „odtwórstwa” niż „rekonstrukcji”.
W tym roku w Polsce padł pomysł odbudowy zamków Kazimierzowskich. To na razie bardziej idea niż realny plan, tym bardziej, że wokół tego pomysłu rozpętała się polityczna dyskusja, która bardziej zaszkodziła pomysłowi niż pomogła. Członkowie Kapituły odnoszą się jednak pozytywnie do tej idei, ale z zastrzeżeniem, że ewentualne rekonstrukcje będą odbywały się zgodnie z historyczną wiedzą o rekonstruowanych obiektach i według metod, którymi te zamki zostały zbudowane. Drugim warunkiem podnoszonym przez członków Kapituły jest konieczność zachowania funkcji historycznej w ewentualnie zrekonstruowanych obiektach, a nie prowadzenia wyłączniej działalności typowo komercyjnej poprzez świadczenie usług typu: SPA. Kwestia ewentualnej rekonstrukcji zamków w Polsce to temat, który wykracza poza możliwości finansowe samorządów i dlatego jest tutaj potrzebne zaangażowanie rządowe. Trzeba również przełamać rożnego rodzaju stereotypowe myślenie środowisk konserwatorskich, w których wciąż obowiązującą doktryną jest tzw. koncepcja „trwałej ruiny”, stojącej w opozycji do ewentualnych rekonstrukcji.
Członkowie Kapituły wyjaśniali też jakie zasady obowiązują przy ewentualnej chęci zorganizowania na swoim terenie wydarzenia z udziałem rycerstwa. Przy większym wydarzeniu pomysły należy zgłaszać z rocznym wyprzedzeniem. Tym bardziej, że w przyszłym roku będziemy obchodzili 100-lecie odzyskania niepodległości i już dziś zakontraktowane są imprezy z udziałem rycerstwa na poziomie państwowym. Kalendarz na przyszły rok jest już zatem w większości przypadków zajęty.
Po części przeznaczonej dla prasy głos zabrał wójt gminy Inowłódz – Pan Bogdan Kącki, który wyraził podziękowanie Kapitule za wybranie Inowłodza jako miejsca swoich obrad oraz przedstawił pokrótce charakterystykę gminy oraz jej najważniejsze atrakcje ze Spałą na czele. Członkowie Kapituły zaś zwrócili uwagę na dobre usytuowanie Inowłodza, którego położenie w centralnej Polsce sprawiło, że wszyscy uczestnicy obrad mieli do pokonania mniej więcej taką samą odległość.
Przypominamy, że są nimi: m.in. Hetman Wielki, Hetman Polny, Marszałek, Kanclerz, Chorąży, Skryba oraz Namiestnicy Wielkopolski, Śląska, Mazowsza, Prus i Pomorza. Gospodarzem spotkania jest Kasztelan Inowłodza, który ma zaszczyt pełnić także funkcję Herolda Kapituły.
Dzisiejszemu spotkaniu z dziennikarzami towarzyszył szczególny klimat. Spotkanie odbywało się w zamkowych komnatach, w których umieszczone były chorągwie i atrybuty z epoki, a goście prowadzili obrady w historycznych strojach. Tworzyło to niesamowity klimat. Wszystkich miłośników historycznych strojów zapraszamy jutro rano do kościoła św. Michała w Inowłodzu. Podczas Mszy Świętej o godz. 9 członkowie Kapituły będą w niej uczestniczyć w swych historycznych strojach. Zacnych gości będzie można również zobaczyć spacerujących po Inowłodzu, ponieważ zaplanowany jest spacer, któremu przewodniczyć będzie Pan Marek Miziak.
[…] obradowała za inowłodzkim zamku w listopadzie 2017 r. Relację z tego wydarzenia przypominamy TUTAJ. Oprócz zajęć czysto administracyjnych, którymi Kapituła będzie się zajmować, a do których […]