Hubalowa Wigilia – po raz pierwszy nie na Bielawach

Wczoraj odbyła się po raz 11 Hubalowa Wigilia, ale po raz pierwszy miała ona miejsca nie przy obelisku na Bielawach
23 grudnia 1939r. Oddział Wydzielonego Wojska Polskiego mjra Henryka Dobrzańskiego miał Wigilię w leśniczówce Bielawy (gmina Poświętne). Zdarzenie to opisał Melchior Wańkowicz w „Hubalczykach”, a także pięknie sfilmował Bohdan Poręba w swym najgłośniejszym filmie „Hubal”. W 2007 r. w miejscu dawnej leśniczówki ustawiono pamiątkowy obelisk, który przypomina o tym wydarzeniu. Wydarzenie to stało się pretekstem dla nauczycieli i uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych im. Hubala w Radomiu, aby spotkać się w miejscu pamiętnej Wigilii. W pierwszej Hubalowej Wigilii wzięło około 40 uczniów i nauczycieli, i ta tradycja trwa aż do dziś. We wczorajszej Wigilii wzięło udział kilkaset osób, a byłoby jeszcze więcej gdyby nie załamanie pogody, które utrudniło dojazd niektórym szkołom noszącym patronat Hubala. Z tego też względu uroczystość po raz pierwszy nie odbyła się w miejscu historycznej Wigilii, ale przy szańcu Hubala w Anielinie.
Uroczystość otworzyła Beata Mroczkowska – dyrektorka ZSZ w Radomiu oraz pomysłodawczyni wydarzenia. Głos zabrali także leśnicy oraz ks. Stanisław Drąg, który odmówił modlitwę i pobłogosławił opłatek. Następnie ubrano choinkę, a później nastąpiło dzielenie się opłatkiem. Spotkanie środowisk szkół noszących imię Hubala zakończyła wspólna biesiada przy ognisku.
Dodatkową atrakcją był udział w wydarzeniu członków Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala, którzy przybyli na Wigilię w historycznych strojach i na koniach. Dało to poczucie namacalności obecności Hubalczyków podczas wczorajszej Wigilii.
Już jutro przedstawimy obszerną fotogalerię z tego wydarzenia.