Historyczny pokaz, czyli „Hubal” 50 lat później

Od inscenizacji pierwszej sceny filmu pt. Hubal w wykonaniu członków Stowarzyszenia "Hubalczycy 1939-1940" rozpoczął się specjalny pokaz filmu, którego premiera miała miejsce dokładnie 50 lat temu, 3 września 1973 r.
Pomimo faktu, że film „Hubal” w środowiskach odwołujących się do tradycji Hubalczyków jest doskonale znany to dziś w siedzibie Stowarzyszenia „Hubalczycy 1939-1940”, gdzie miał miejsce specjalny, jubileuszowy pokaz gości nie brakowało. Zaczęło się nietypowo, bo właśnie od inscenizacji, w której odtworzono pierwszą scenę filmu w reżyserii Bohdana Poręby.
Po inscenizacji głos zabrał Tomasz Łumiński – Prezes Stowarzyszenia „Hubalczycy 1939-1940”, który przywitał licznie zebranych gości. Głos zabrała także Maria Barbara Chomicz – Wicestarosta Opoczyński.
– Przede wszystkim gratuluję niesamowicie oryginalnego pomysłu, bo niespełna dwa tygodnie temu (…) sala konferencyjna Starostwa Powiatowego otrzymała imię mjr. Henryka Dobrzańskiego – powiedziała m.in. Maria Barbara Chomicz, podarowując także na rzecz Stowarzyszenia „Hubalczycy 1939-1940” portret mjr. Hubala wykonany na płytce ceramicznej. To nie był jednak koniec upominków.
Paweł Telus – Prezes Stowarzyszenia Pułk Opoczyński 1863-1864 przekazał na ręce Tomasz Łumińskego wydanie miesięcznika „Dialog” z 1969 r., w którym po raz pierwszy został opublikowany pierwotny scenariusz filmu pt. Szalony major autorstwa Jana Józefa Szczepańskiego. Jak pamiętamy z kart historii na skutek artystycznych różnić między Szczepańskim, a Porębą w filmie „Hubal” nie ma nazwiska scenarzysty, ponieważ Szczepański wycofał swoje nazwisko.
Dalsza cześć dzisiejszego pokazu miała już miejsce w wojskowym namiocie, gdzie przed pokazem omówiono kulisy jego powstania, przedstawiono nieścisłości historyczne, a także przypomniano sylwetkę Ryszarda Filipskiego, którego kreacja mjr. Hubala przeszła do historii polskiego filmu.
Film „Hubal” nie jest filmem dokumentalnym, z którego można by się uczyć historii. Powstał w czasach ideowo odmiennych od obecnych, a spory artystyczne wokół jego powstania obrosły już legendą. Jednak dla upowszechnienia postaci mjr. Henryka Dobrzańskiego miał kolosalne znaczenie, a dzisiejszy pokaz jest dowodem, że dla wielu osób to nadal ważny film.
Dzisiejszemu pokazowi towarzyszy także dodatkowe wydarzenia. W siedzibie stowarzyszenia można było zobaczyć planszową wystawę na temat mjr. Henryka Dobrzańskiego, dla fanów motoryzacji dostępne były historyczne wojskowe samochody, a żołnierze pokazali wojskowy sprzęt.
Pokaz filmu zakończył się wojskową grochówką. Początek dzisiejszego pokazu można zobaczyć na naszej bezpośredniej transmisji, czyli TUTAJ.