Drugi dzień Konwentu Kapituły Rycerstwa Polskiego w Inowłodzu

Dzisiejszy dzień Kapituła Rycerstwa Polskiego zaczęła od uczestnictwa we Mszy Świętej w kościele św. Michała w Inowłodzu
Uczestnictwo rycerstwa w kościele mającym za patrona św. Michała od razu przywołuje literackie skojarzenia.
— Wszak waszmości Michał na imię? — Właściwie, to ja jestem Jerzy Michał, ale że święty Jerzy smoka tylko roztratował, a święty Michał całemu komunikowi niebieskiemu przewodzi i tyle już nad piekielnymi chorągwiami odniósł wiktoryj, przeto jego wolę mieć za patrona.
Ten słynny dialog Kmicica z Wołodyjowskim jest znany chyba każdemu. Dziś w inowłodzkim kościele spotkało się rycerstwo, w kościele mającym również św. Michała za patrona. Uczestnictwo w dzisiejszej Eucharystii docenił proboszcz, który bardzo serdecznie przywitał gości. Ks. Artur Szczepanik podkreślił pod koniec mszy, że jest wielkim orędownikiem tradycji, więc uczestnictwo gości w historycznych strojach było miło przez niego zaznaczone, a także dodało kolorytu niedzielnemu nabożeństwu.
Po mszy, dużym zainteresowaniem – wśród uczestników nabożeństwa – cieszyły się nie tylko stroje, ale także biała broń. Ten ostatni atrybut rycerstwa szczególnie podobał się młodym chłopcom, którzy byli jeszcze na tyle młodzi, że mogli nie być zafascynowani przygodami literackich bohaterów z „małym rycerzem” na czele. Jest zatem jakaś magia w strojach i kult bohaterstwa rycerstwa w polskiej kulturze, która fascynuje już od najmłodszych lat.
Dalsza część dnia upłynęła gościom na zwiedzaniu Inowłodza pod przewodnictwem Pana Marka Miziaka. Już wczoraj goście przyznawali się, że Inowłódz pozytywnie zaskoczył ich historią i zabytkami, więc dziś nie mogło być inaczej.
To było pierwsze tego rodzaju spotkanie w historii zrekonstruowanego zamku inowłodzkiego, ale miejmy nadzieję, że nieostatnie. Nieoficjalnie możemy powiedzieć, że padły deklaracje uczestnictwa Kapituły Rycerstwa Polskiego w przyszłorocznym powitaniu lata w Inowłodzu. Jak wczoraj podkreślano ze względu na centralne położenie Inowłodza wszyscy uczestnicy Konwentu mieli do pokonania podobną drogę, więc należy przypuszczać, że Inowłódz ze względów czysto pragmatycznych może stać się miejscem stałych wizyt Konwentu Rycerstwa Polskiego.