Dopalacze – konferencja z udziałem wójta gminy Inowłódz

23-24 października odbyła się akcja Bezpieczne dni gminy Inowłódz. Oprócz akcji typowo ratowniczych - w ramach tego wydarzenia - odbywały się także zajęcia edukacyjne poświęcone m.in. negatywnym skutkom stosowania dopalaczy przez młodzież. Dziś wójt gminy - Pan Bogdan Kącki był uczestnikiem debaty na temat dopalaczy, która miała miejsce w Tomaszowie Maz.
W ostatnim czasie Policja prowadzi wiele akcji edukacyjnych na temat negatywnych skutków stosowania przez młodzież tzw. dopalaczy. W czasie akcji „Bezpieczne dni w gminy Inowłódz” również przeprowadzono wśród uczniów akcję profilaktyczną na ten temat.
Dzisiejsza debata, która miała miejsce w Szkole Podstawowej nr 1 w Tomaszowie Maz. była więc kontynuacją pogadanek prowadzonych w szkołach.
Jednak przed przystąpieniem do debaty na ten temat Komendant Powiatowy Policji w Tomaszowie Maz. przedstawił najpierw pozytywne skutku działania programu „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Na terenie powiatu tomaszowskiego Policja odnotowała potwierdzenie około 40% zgłoszeń dokonywanych w ramach tego systemu. Najczęstszym przewinieniem było przekraczanie dozwolonej prędkości przez kierowców. Omówił również pozytywy płynące z aplikacji „Moja komenda” oraz przedstawił jakie cechy powinien posiadać dzielnicowy. Ten ostatni aspekt był wynikiem przeprowadzonej na ten temat sondy. Według ankietowanych dzielnicowy powinien być przede wszystkim policjantem pierwszego kontaktu.
W zasadniczej części dzisiejszego spotkania można było wysłuchać trzech wykładów poruszających tematykę „nowoczesnych” narkotyków. Było sporo nawiązań do dzisiejszej kultury masowej, która poniekąd gloryfikuje styl życia akceptujący spożywanie środków stanowiących zagrożenie dla życia, a nawet lansujących idee braku szkodliwości zażywania tego rodzaju środków. Dużo złego w tej dziedzinie robią nie tylko media, ale tzw. celebryci, którzy obnoszą się z używaniem niedozwolonych środków. Drugim bardzo poważnym zagrożeniem jest niestety Internet, a raczej możliwość publikowania w nim dowolnych treści przez kogokolwiek. Media społecznościowe stały się najłatwiejszym sposobem dotarcia do młodzieży z negatywnym przekazem. Podawano przykłady prowadzących kanały, które o wątpliwej wartości treściach osiągały kilkadziesiąt milionów odtworzeń. Podawano przykłady „artystów”, którzy są nieznani szerszej społeczności, a nie ma dziecka w szkole podstawowej, które nie znałoby takich twórców. Problem jednak w tym, że lansują oni lub tylko przyznają się do stosowania wszelkiego rodzaju używek.
Tematy dziś poruszane absorbują dziś społeczeństwo, ponieważ poprzez rozwój mediów internetowych jest dziś bardzo łatwy dostęp do niepożądanych treści, a młodzi ludzie są nieodporni na różnego rodzaju manipulacje. Na bardzo oryginalny pomysł edukacji w tym temacie wpadł samorząd w Mysłowicach, ale o tym w osobnym artykule.