Bunkier w Konewce z lotu drona

Bunkier w Konewce to jedna z największych atrakcji turystycznych w regionie. Dzięki rozwojowi techniki mamy możliwość zobaczenia go innej perspektywy - z lotu drona.
Budowa schronu w tym miejscu była następstwem utworzenia w końcu 1939 r. w Spale siedziby niemieckiego ośrodka dowodzenia Ober-Ost (Oberbefehlhaber der Ost – Dowództwo Wojskowe na Wschodzie). Obejmowało ono swoim zasięgiem wschodnie tereny okupowanej Polski (Generalnego Gubernatorstwa) i tereny Prus wschodnich graniczące ziemiami zajętymi przez Związek Radziecki.
Schron – jak sama nazwa wskazuje – miał chronić. Bunkier w Konewce ze względu na swoją długość (380m.) oraz ostrołukowaty przekrój miał chronić tzw. pociągi sztabowe, czyli ruchome cele dowodzenia przed skutkami wybuchu wszelkich istniejących wówczas bomb lotniczych. Miał chronić również przed skutkami ataku gazowego.
Z przekazów historycznych wiemy, że na miejsce budowy bunkra w Spale wybrano leśną polanę, pozostałą po masowym wyrębie lasów jeszcze w czasie I wojny światowej. Schron był zamaskowany siatką, darnią i rosły na nim krzewy, które – z perspektywy powietrznej – utrudniały identyfikacje obiektu znajdującego się na ziemi.
Od czasu budowy bunkra minęło wiele lat. Po leśnej polanie – wokół bunkra – nie pozostał ślad, ale wbrew pozorom obiekt nawet dziś mógłby pełnić swoją pierwotną funkcję. Patrząc na zdjęcia można odnieść wrażenie, że gdyby na zewnętrznej powierzchni bunkra posadzić niewielkie krzewy to obiekt całkowicie wtopiłby się w otaczające go otoczenie i nadal byłby trudny do identyfikacji z powietrza.
Schron trochę krótszy (355 metrów) znajduje się w miejscowości Jeleń – około 6 km. od Spały. Schron w Jeleniu ma lekko łukowały kształt, który dodatkowo utrudniał trafienie go bombą z powietrza. Kolejna, podobna konstrukcja znajduje się w Stępinie, w gminie Frysztak na Podkarpaciu.
- Fot. Paweł Nowak „Z drona”
Więcej zdjęć Pawła Nowaka prowadzącego profil na Facebooku „Z drona” można obejrzeć, klikając to logo
Fajnie gdyby kiedyś zbadać dokładnie sam schron i jego okolice.
Ładne zdjęcia,a bunkier kiedyś można było zwiedzać w środku.
Byliśmy w części udostępnionej, robi wrażenie!!! Aż strach pomyśleć jak wyglądałaby Polska gdyby Niemców było stać na prowadzenie wojny z całym światem przez jeszcze kilka lat 🙁
Ciekawy kawałek historii