…A jak moja matka zrobiła pyzy to niech się schowają wasze żaby i ślimaki – mówił Franek Dolas

- A jak stąd wyjdę zrobię Wam kotlet de volaille, albo ten Bouef Strogonov. Umiem też Tournedos a la Rossini, Pommes frites z buraczkami, albo... zalewajkę.... albo pyzy. Jak moja matka zrobiła pyzy to niech się schowają wasze żaby i ślimaki... pulchniutkie... ze słoninką - opowiada swoim więziennym kolegom Franek Dolas w filmie "Jak rozpętałem II wojnę światową". I te dwa ostatnie dania królowały na wczorajszym Kulinarnym Kalejdoskopie Filmowym w gminie Poświętne
Wczoraj w gminie Poświętne odbył się pierwszy Kulinarny Kalejdoskop Filmowy. Wydarzenie zostało zorganizowane pod patronem Wicemarszałka Województwa Łódzkiego Artura Bagińskiego, a współorganizatorami oraz gospodarzami miejsca byli: Wójt gminy Poświętne Michał Franas i Stowarzyszenie Poświętne – nakręcona gmina. Głównym celem wydarzenia była promocja bardzo bogatego filmowego dorobku gminy Poświętne. Gośćmi wydarzenia były reprezentacje gmin z terenu powiatu opoczyńskiego.
Spotkanie zaczęło się od przypomnienia przez Wicemarszałka województwa niedawnego zwycięstwa w budżecie obywatelskim projektu z gminy Poświętne, który dotyczy przyszłorocznych obchodów 50-lecia koronacji Obrazu św. Rodziny. Artur Bagieński z tej okazji wręczył certyfikat ks. Jerzemu Cedrowskiemu – superiorowi kongregacji Filipinów. Ks. Jerzy z kolei zaprosił wszystkich na przyszłoroczne obchody.
Następnie Wójt gminy Poświętne zapowiedział, że w ramach promocji gminy zostanie wyemitowany 6-minutowy film wyreżyserowany przez Pawła Kacprzaka, który do tej pory zbiera bardzo dobre recenzje i tak też było wczoraj. Publiczność po emisji filmu nagrodziła go gorącymi brawami.
Kolejnym punktem programu był występ młodzieży z miejscowej Szkoły Podstawowej, która zaśpiewała piosenki filmowe. Chyba najlepiej przypadło do gustu publiczności zbiorowe wykonanie kultowej piosenki z filmu „Jak rozpętałem II wojnę światową” pt. Róża czerwono, biało kwitnie bez”.
Po melodiach filmowych przyszedł czas na trochę historii o filmach zrealizowanych na terenie gminy Poświętne. Nastąpiło to w formie prezentacji multimedialnej przygotowanej przez Stowarzyszenie „Poświętne – nakręcona gmina”. Dla wielu mieszkańców powiatu dużym zaskoczeniem był fakt, że aż 16 produkcji filmowych zostało zrealizowanych na terenie gminy Poświętne. Wiele osób nie kojarzyło też znanych scen z takich filmów jak Katyń, Doktor Ewa, Czterej Pancernych i pies z plenerami gminy Poświętne.
Kolejnym punktem programu było wręczenie filmowej koszulki biegowej przez biegaczy z gminy Poświętne Wicemarszałkowi. Pierwszą część spotkania zakończyło rozdanie uczestnikom spotkania folderu promującego pt. Poświętne – wiele pasji w jednej gminie.
Druga cześć wczorajszego spotkania to oczywiście konsumpcja dań podanych na „filmowej zastawie”. Nazwy dań nawiązywały do potraw widocznych w filmach związanych z gminą Poświętne. Nie mogło więc zabraknąć pierogów z Wigilii Hubala, pyz o sentymentalnej nazwie „Pyzy mojej matki”, słynnej zalewajki Franka Dolasa oraz wielu, wielu innych potraw.
Po części konsumpcyjnej goście wrócili do zabawy i poszerzania wiedzy o filmach zrealizowanych na terenie gminy Poświętne. Cześć artystyczną poprowadził tym razem zespół Koła Gospodyń Wiejskich z Dęby, a ramach poszerzania wiedzy odbył się konkurs na temat realizacji filmowych, które miały miejsce na terenie gminy Poświętne. Nagrodami były płyty z muzyką filmową. Nie zabrakło też spontaniczności poprzez niewyreżyserowane występy z muzyką ludową.
Na wczorajszym spotkaniu potwierdziła się po raz kolejny teoria, że aby zobaczyć coś ciekawego nie trzeba jeździć daleko. Wiele gości było zaskoczonych tak bogatą historią filmową gminy. Wiele osób mówiło też, że dobrze znało niektóre sceny z filmów, ale kompletnie nie wiedziało, że były one realizowane na terenie gminy Poświętne.
W promowaniu gminy poprzez swój dorobek kulturalny tkwi zatem wielka siła. Zbyt często szukamy ciekawych historii, podróżując gdzieś daleko, a te są tuż za miedzą.
Spotkanie odbyło się w ośrodku konferencyjno-wypoczynkowym „Rancho” i wzięło w nim około 300 osób z całego powiatu opoczyńskiego.
Świetny pomysł jak w prosty sposób zapamiętać film. 🙂
Super artykuł ☺
Ciekawe jakich jest 10 najbardziej znanych filmowych potraw?