BO: Jak wygląda głosowanie w innych subregionach?

Wczoraj przedstawiliśmy wyniki głosowania w budżecie obywatelskim w subregionie wschodnim. To nasz region i prowadzi w nim projekt z gminy Poświętne. Dziś - jako ciekawostkę - przedstawiamy projekty z pozostałych regionów
W regionie łódzkim zdecydowanym liderem jest projekt pt. 110 lat historii najstarszego Łódzkiego Klubu Sportowego. Zadanie dotyczy 110 letniej tradycji najstarszego Łódzkiego Klubu Sportowego wydanej pod postacią publikacji popularnonaukowej. Głównym celem stworzenia publikacji jest upamiętnienie działalności Klubu, jego sukcesów, ważnych postaci związanych z naszym miastem.
Na drugim miejscu jest projekt pt. Dzieciaki walczą z rakiem. Wsparcie terapeutyczno-psychologiczne pacjentów oddziałów onkologicznych szpitala przy Spornej w Łodzi. Wnioskodawcy przekonują, że… Wiadomość o chorobie dziecka to ogromny szok… Trudno wyobrazić sobie, co czują rodziny, trafiające po przerażającej diagnozie na onkologię do szpitala przy ul. Spornej. Nowotwór u 70% dzieci można wyleczyć, ale choroba odmienia codzienność, powoduje traumę, której trzeba przeciwdziałać. Pobyt w szpitalu trwa wiele miesięcy, a nawet lat. Długie są także okresy rekonwalescencji – nie tylko tej fizycznej, lecz także emocjonalnej. Małym pacjentom, a także ich rodzinom (rodzicom, dziadkom i rodzeństwu) trzeba zapewnić fachową pomoc psychologiczno-terapeutyczną. Planowane jest sfinansowanie profesjonalnej opieki psychologicznej dla kilkudziesięciu rodzin, objętych leczeniem w szpitalu przy ul. Spornej w Łodzi oraz wyjazdu terapeutycznego dla 45 uczestników.
Te dwa projekty mają tak ogromną przewagę nad pozostałymi, że trudno sobie wyobrazić, aby inny projekt odebrał im zwycięstwo
Subregion południowy jest jedynym regionem, w którym nie ma zdecydowanego faworyta. Tak naprawdę nawet przedostatni projekt może wygrać pod warunkiem zmotywowania się grupy głosujących na ten projekt. Na chwilę obecną prowadzą dwa projekty z 12-procentowym poparciem: Pierwszym z nich jest projekt pt. Zakup sprzętu ratowniczego dla poprawy bezpieczeństwa osób przebywających na obszarze Zalewu Sulejowskiego. Tytuł projektu zawiera jego celem, więc nie będzie przedstawiać szczegółowego uzasadnienia. Drugi projekt to: Promocja czytelnictwa i bibliotek. Z opisu zadania wynika, że jego celem jest zorganizowanie w powiecie piotrkowskim: spotkań autorskich z pisarzami, prezentacji oferty dla czytelników przez 10 bibliotek powiatu piotrkowskiego, warsztatów edukacyjnych „Spotkanie z historią – papier ręcznie czerpany”, konkursu plastycznego „Książka moich marzeń” w trzech kategoriach wiekowych. Formą promocji czytelnictwa będzie też koncert muzyki klasycznej inspirowany muzyką z adaptacji filmowych znanych dzieł klasyków literatury polskiej. Zadanie wzbogaci także organizacja literackiej gry terenowej dla dzieci i dorosłych opartej o fabułę wybranej książki oraz literackiego pokoju zagadek (escape room). Odbędzie się także panel dyskusyjny o na temat czytelnictwa i znaczenia jakie ma wsparcie władz samorządowych dla działalności statutowej bibliotek w powiecie piotrkowskim.
W subregionie południowym jest podobna sytuacja jak w regionie łódzkim. Są dwaj zdecydowani liderzy. Prowadzi projekt pod nazwą: Publikacja Łowicki Folklor Muzyczny – spuścizna życia Mariana Moskwy. Zadanie polega na wydaniu książki ze spuścizną wybitnego muzykologa regionu łowickiego Mariana Moskwy (1936-2012), który przez całe życie zbierał zapisy nutowe i słowne pieśni, przyśpiewek i obrzędów. Rękopisy w liczbie prawie pół tysiąca utworów (zapisy nutowe i słowne) są w posiadaniu rodziny. Wiele instytucji podejmowało kroki zmierzenia się z tym tematem, jednak obiektywne przyczyny uniemożliwiły jego realizację. Rezultatem projektu będzie duża publikacja dzieła ukazującego bogate muzyczne dziedzictwo kulturowe regionu łowickiego i czytelność kultury regionalnej wpisanej w tożsamość kultury narodowej. Na drugim miejscu jest projekt pt. Integracyjny Plac Zabaw Kraina Radości w Sokolnikach Lesie. Zadanie dotyczy stworzenia integracyjnego placu zabaw Kraina Radości na działce nr 1169 obr. ewid. Sokolniki Las w Sokolnikach Lesie. Będzie to miejsce szczególnej integracji osób pełnosprawnych z osobami z niepełnosprawnościami różnych rodzajów, oferujące atrakcje dla dzieci i młodzieży i osób dorosłych z trudnościami ruchowymi, a także dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Kraina Radości byłaby zlokalizowana w sąsiedztwie istniejącego placu zabaw 5 15 55+ oraz działek niezamieszkałych. Główne wejście zaplanowano od ulicy Ozorkowskiej, przy czym możliwe jest umieszczanie furtki w ogrodzeniu tylnym, co umożliwiłoby korzystanie z atrakcji Krainy Radości osobom przyjezdnym, licznie spacerującym nad sokolnickim stawem (własność samorządu gminnego).
Tak jak w regionie łódzkim te dwa projekty mogą być raczej pewne końcowego zwycięstwa. Pozostałe projekty mają niewiele różniące się poparcie, a więc do końca nie mogą być pewne otrzymania dotacji.