Uroczystości upamiętniające 79. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

We wtorek, 1 sierpnia 2023 roku, o godzinie 17.00, na Cmentarzu Wojennym w Tomaszowie Mazowieckim odbyły się uroczystości poświęcone 79. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego
Uroczystości rozpoczęły się wyciem syren samochodu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Mazowieckim i ambulansu Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, które symbolizowały godzinę W, godzinę początkową działań powstańców warszawskich 1 sierpnia 1944 roku.
Spotkanie poprowadził Bartłomiej Składowski, który w imieniu organizatorów: Marcina Witko – Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, Krzysztofa Kuchty – Przewodniczącego Rady Miejskiej, gen. bryg. dr. inż. Mariusza Pawluka – Dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i płk. w stanie spoczynku Józefa Suchodolskiego – Prezesa Rady Kombatantów przy Staroście Tomaszowskim, powitał uczestników uroczystości, wśród których byli między innymi: Anna Milczanowska – Poseł na Sejm RP, Janusz Ciesielski – radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Wacława Bąk – Przewodnicząca Rady Powiatu Tomaszowskiego, Elżbieta Łojszczyk, Michał Czechowicz – członkowie Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Ministra Rolnictwa – Roberta Telusa, reprezentował dyrektor Biura Rafał Skoczylas.
„Szanowni Państwo, 1 sierpnia jak co roku to wyjątkowa rocznica związana z powstaniem warszawskim, z powstaniem przede wszystkim w obronie wartości tych, które są przewodnie dla nas, Polaków, niepodległość, suwerenność. Warszawianie stawili opór niemieckiemu najeźdźcy. Warszawianie chcieli wyzwolić swoje miasto spod okupacji niemieckiej, a jednocześnie być tymi, którzy wprowadzają wolność, niepodległość i to jeszcze przed wejściem żołnierzy sowieckich. To, co jest istotne, Polacy stanęli gremialnie zarówno ci starsi i ci w średnim wieku, jak i również młodzież, a nawet dzieci, stanęli u jednego boku, walcząc o wyzwolenie stolicy, a tym samym walcząc o wyzwolenie naszego kraju.
To jest wyjątkowe bohaterstwo, wyjątkowy heroizm, który zapisał się w dziejach naszego narodu w sposób wyjątkowy, ten heroizm, ta danina krwi przyniosła nam niepodległość i wyzwolenie. Musimy pamiętać o tych, którzy z wyjątkowym poświęceniem, którzy ryzykowali wszystko, swoje życie, dobytek, mienie po to, żeby nasza ojczyzna była wolna. To jest wyjątkowy patriotyzm. To są ludzie, których trzeba naśladować w swoim zachowaniu i osoby, które trzeba czcić i modlić się za nich, tak, jak powiedziałem, bez ich daniny krwi dzisiaj Polska nie byłaby wolna.
Powstanie pochłonęło wiele ofiar. Łącznie zginęło prawie 200 tysięcy Polaków. To jest oczywiście dramat narodu polskiego, ale to też jest pokazanie, że nawet w czasie wojny, kiedy Niemcy walczyli z Sowietami tutaj była taka niepisana nić porozumienia, czyli Sowieci, którzy mogli wyzwolić Warszawę i mogli pozwolić wydobyć się tym ludziom na niepodległość, Sowieci stanęli i czekali, aż Niemcy ściągną posiłki. Użyją takiego sprzętu, który w sposób znaczący wyniszczy zarówno całe miasto w sensie struktury, jak i również przede wszystkim będą mogli mordować ludzi. I tak to bestialstwo wyglądało, czyli dwaj wieczni nasi zaborcy, odwieczni, ci, którzy przez wieki starają się zniewolić naród polski, starają się, aby Polska zniknęła z mapy Europy, a jeśli już jest, to żeby była zależna od nich i tutaj, tak jak powiedziałem, wyjątkowy heroizm warszawiaków, tych wszystkich, którzy brali udział w powstaniu, żeby po tych dwudziestu latach wolnej Polski z powrotem po kilku latach krwawej wojny, Polska mogła wrócić na mapę Europy, na mapę świata i żebyśmy sami mogli stanowić o sobie.
To jest sytuacja niespotykana tak naprawdę w dziejach ludzkości, żeby Polacy w taki sposób walczyli o swoją wolność, walczyli o swoją godność, walczyli o to, co jest piękne i co nazywa się Polską. Tak że bardzo serdecznie oczywiście dziękujemy tym wszystkim, którzy przeżyli i żyją do dzisiejszego dnia. Tym wszystkim, którzy wspomagali powstańców.
Dziękujemy oczywiście za wyjątkową mszę świętą odprawioną tutaj w Kościele Świętej Jadwigi Królowej w intencji tych wszystkich poległych. Dziękujemy oczywiście za uroczystości, które miały miejsce na cmentarzu tutaj wojennym w Tomaszowie Mazowieckim. Dziękujemy wszystkim tym, którzy dzisiaj pojawili się na tych uroczystościach, którzy w sposób wyjątkowy chcieli uczcić tych naszych polskich bohaterów. Jedną z osób, która tutaj przybyła na te dzisiejsze uroczystości była pani Poseł Anna Milczanowska, która reprezentowała Prezesa Prawa i Sprawiedliwości pana Jarosława Kaczyńskiego. To, drodzy Państwo, pokazuje też, że sprawa powstania, te wszystkie kwestie dotyczące tego dramatu są bliskie najważniejszym osobom w państwie i to jest pokazanie tego kierunku, w jakim powinien pójść nasz naród, czyli pamiętać o swoich bohaterach tak, żebyśmy mogli wyciągnąć odpowiednią lekcję z tej dramatycznej naszej historii i żebyśmy już nigdy więcej tego po prostu nie przeżywali.
Bardzo serdecznie dziękuję tomaszowskim harcerzom, że tak jak co roku układają symbol Polski Walczącej z biało czerwonych zniczy. To pokazuje, że najmłodsze pokolenie przejmuje te wszystkie dobre wzorce związane z upamiętnieniem tych bohaterów tych przodków, tych wszystkich, którzy właśnie walczyli o wolność dla nich.” – powiedział Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.
Anna Milczanowska – Poseł na Sejm RP, odczytała list, jaki do organizatorów i uczestników uroczystości skierował Jarosław Kaczyński, następnie głos zabrał Marcin Witko – Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego.
Apel pamięci poświęcony uczestnikom powstania warszawskiego odczytał ppor. Jakub Lenart. Kompania Honorowa Wojska Polskiego z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Tomaszowie Mazowieckim wystawionej przez 7 Batalion Kawalerii Powietrznej, oddała salwę honorową.
Następnie delegacje składały wieńce i wiązanki biało-czerwonych kwiatów. W imieniu władz Powiatu Tomaszowskiego kwiaty złożyła delegacja w składzie; Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Wacława Bąk – Przewodnicząca Rady Powiatu Tomaszowskiego, Elżbieta Łojszczyk i Michał Czechowicz – członkowie Zarządu Powiatu Tomaszowskiego.
Uroczystości towarzyszyła wystawa zatytułowana „Warszawa – miasto pamięci, miasto bohaterów”. Po spotkaniu na cmentarzu w kościele pw. Świętej Jadwigi Królowej Polski odprawiona została msza święta w intencji ofiar powstania warszawskiego.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Maz.