Rozmowa z Marszałkiem województwa łódzkiego na temat budżetu obywatelskiego

Skąd pomysł na Budżet Obywatelski?
– Idea budżetu obywatelskiego ma już kilka lat. Z dotychczasowych doświadczeń miast naszego regionu wynika, że sprawdza się ona doskonale. W ten sposób ich mieszkańcy w większym stopniu angażują się w realizację zadań gmin i zdecydowanie bardziej utożsamiają się z dokonywanymi zmianami w swoim otoczeniu. Tę ideę chcielibyśmy przenieść na samorząd wojewódzki. W strategii rozwoju województwa łódzkiego, w ramach głównych wyzwań rozwojowych zapisano m.in. tworzenie warunków dla rozwoju kapitału społecznego i poczucia tożsamości regionalnej, wzmacniającego integrację wewnętrzną województwa. Temu między innymi będzie służyć realizacja budżetu obywatelskiego samorządu województwa łódzkiego.
Czego, jako zarząd WŁ spodziewacie się po pierwszym roku realizacji BOWŁ?
– Tak, jak w przypadku wszystkich pilotażowych programów pierwszy budżet obywatelski samorządu województwa łódzkiego będzie formą sprawdzenia zaangażowania mieszkańców w sprawy regionu. Chcielibyśmy też uzyskać tzw. synergiczność, w której poprzez kooperację z mieszkańcami zwiększamy ostateczne efekty wspólnych działań. Poprzez te wspólne projekty zbudujemy trwalsze więzy społeczne w ramach naszego województwa. Tej tożsamości regionalnej nadal nam brakuje.
Jakie projekty mogą być realizowane w ramach Budżetu?
– Może to być każda inicjatywa obywatelska o charakterze ponadlokalnym, która mieści się w granicach zadań i kompetencji samorządu województwa. W szczególności mogą to być zadania o charakterze społecznym, prozdrowotnym, kulturalnym, edukacyjnym, sportowym, turystycznym lub ekologicznym. Oczywiście liczymy również na pomysłowość i kreatywność samych mieszkańców. Jestem przekonany, że zwłaszcza projekty nad którymi popracują nieformalne grupy (choć zgłoszenia może dokonać tylko osoba fizyczna) mogą mieć ten ważny i oczekiwany walor zespołowości i twórczego współdziałania.
Czy w kolejnych latach możemy się spodziewać kontynuacji tego programu?
– Jeśli program się sprawdzi i potwierdzi nasze założenia to z całą pewnością będziemy go kontynuowali. Jesteśmy zwolennikami samorządności w jak najszerszym znaczeniu, a ten program zbliża nas do tej idei. To również proces tworzenia zbiorowej, społecznej i indywidualnej identyfikacji z regionem. Wierzę, że tak budowana tożsamość może wyzwalać postawy prospołeczne i prometejskie służące wspólnocie i integrujące ją z województwem.
Źródło: materiały prasowe Urzędu Marszałkowskiego województwa łódzkiego.