Ranking samorządowych tras podziemnych. Na którym miejscu bunkier w Konewce?

Czasopismo samorządowe "Wspólnota" przygotowało pierwszy w Polsce "Ranking samorządowych tras podziemnych"
Jak wyjaśnia redakcja, zadanie nie było proste, gdyż duża część zabytkowych podziemi, przede wszystkim zabytkowe kopalnie, jak ta w Wieliczce czy Tarnowskich Górach, nie podlega jednostkom samorządowym – je w naszym zestawieniu pominęliśmy. Ostatecznie wybraliśmy 10 naszym zdaniem najlepszych tras, najbardziej interesujących, mających najciekawszą ofertę i interesujące plany na przyszłość.
Przyjęcie takiego kryterium wykluczyło z rankingu „Bunkier w Konewce”, który nie jest jednostką samorządową. Warto zauważyć, że na 10 miejscu znalazła się bliźniacza konstrukcja – Tunel schronowy w Strzyżowie.
Najbliższa naszego terenu trasa uwzględniona w rankingu to „Groty Nagórzyckie” położone w Tomaszowie Maz., które zostały sklasyfikowane na 6 miejscu.
Prezydent miasta – Marcin Witko w wypowiedzi na tego miesięcznika powiedział: Groty Nagórzyckie są częścią tomaszowskiej Okrąglicy, w której skład wchodzi także Skansen Rzeki Pilicy stworzony przez Andrzeja Kobalczyka oraz Rezerwat Przyrody „Niebieskie Źródła”. Z roku na rok nasze atrakcje cieszą się coraz większym zainteresowaniem. To jeden z elementów, ale bardzo ważny, pozwalających kreować pozytywny wizerunek miasta. Tomaszów jest miastem otwartym dla mieszkańców, przedsiębiorców i turystów.
Dyskusyjne jest przyjęcie frekwencji za najbardziej punktowaną kategorię. Wiadomo, że podziemia rynku w Krakowie nie mają większych szans w tej konkurencji z położonym na uboczu głównych tras turystycznych tunelem w Strzyżowie. trudno przypuszczać, że turyści przybywający do Krakowa chcą w pierwszej kolejności zobaczyć podziemną trasę turystyczną.
Z dziennikarskiego obowiązku informujemy, że pierwsza trójka wygląda następująco:
1 Kopalnia Guido podległa pod miasto Zabrze i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego o długości 3500 m. i zakwalifikowana jako kopalnia.
2 Podziemia Runku Głównego w Krakowie – trasa turystyczna „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” podlegająca pod miasto Kraków o długości 3400 m. kw. i zakwalifikowana jako podziemia rynku.
3 Podziemna trasa turystyczna w Kłodzku podlegająca pod miasto Kłodzko o długości 600 m. i zakwalifikowana jako piwnice miejskie.
Pełny ranking dostępny jest TUTAJ