Podziękowania dla policjantów i pracowników Sanepidu za walkę z pandemią COVID-19

We wtorek, 26 września 2023 roku, w sali widowiskowej Powiatowego Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim odbyła się uroczystość, podczas której władze samorządowe Powiatu Tomaszowskiego, z Mariuszem Węgrzynowskim - Starostą Powiatu Tomaszowskiego, na czele podziękowały policjantom i pracownikom Sanepidu za walkę z pandemią COVID-19
Było to już trzecie spotkanie, podczas którego podziękowania otrzymały osoby angażujące się w walkę z pandemią. W Powiatowym Centrum odbyło się spotkanie, podczas którego podziękowania otrzymali żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, następnie strażacy PSP i strażacy ochotnicy i we wtorkowy wieczór podziękowania otrzymali policjanci i pracownicy Sanepidu.
Uroczystość poprowadziły Elżbieta Łojszczyk – członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego i Dorota Ignasiak – dyrektor Powiatowego Centrum Animacji Społecznej. Powitały zaproszonych gości, w szczególności inicjatorów organizowania uroczystości: Antoniego Macierewicza – Marszałka Seniora IX kadencji Sejmu RP i Mariusza Węgrzynowskiego – Starostę Powiatu Tomaszowskiego.
Podczas spotkania wręczona została kolejnej osobie statuetka Przyjaciel Powiatu Tomaszowskiego. Statuetką Przyjaciel Powiatu Tomaszowskiego uhonorowana została Iwona Sarwa – dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim.
„Szanowni Państwo, kolejne podziękowanie za czas pandemii, podziękowanie dla pracowników Tomaszowskiego Sanepidu, dla pracowników Tomaszowskiej Komendy Policji Komendy Powiatowej, która swoim zasięgiem obejmuje, tak jak Sanepid, cały powiat tomaszowski, czyli miasto Tomaszów Mazowiecki oraz wszystkie gminy położone na terenie naszego powiatu. Drodzy Państwo, wyjątkowi ludzie, bohaterowie, którzy stanęli na wysokości zadania wtedy, kiedy trzeba było narazić swoje życie, swoje zdrowie, oni byli na posterunku. Oni służyli pomocą nam wszystkim, mieszkańcom powiatu tomaszowskiego. Dzięki ich postawie zostało ocalonych wiele istnień ludzkich. Dzięki ich postawie czuliśmy się bezpieczni. Dzięki ich postawie szybciej wychodziliśmy z tych wszystkich zagrożeń, które się pojawiały. To jest wyjątkowa grupa społeczna. To są wyjątkowi ludzie, którym trzeba podziękować. Jeszcze raz serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom naszej Policji i tomaszowskiego Sanepidu. Bardzo serdecznie dziękuję. Dziękuję też ich rodzinom za tą wyrozumiałość w tym czasie, kiedy oni rzeczywiście stawali tak jak mówiłem na posterunku po to, żeby służyć nam, to jest wyjątkowe serce. To jest wyjątkowa misja, z której wyszli zwycięsko. To są ludzie, którym należy się szacunek. To są ludzie, którzy pokazali, na czym polega miłość względem bliźniego. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję. Szanowni Państwo, bardzo się cieszę, że w tej dzisiejszej uroczystości wziął udział Marszałek Senior, pan Antoni Macierewicz, który chciał również z całego serca podziękować tym wszystkim, którzy starali się pomagać innym ludziom, którzy po prostu pomagali, którzy podejmowali konkretne działania, jeszcze raz mówię, z narażeniem własnego życia i zdrowia. Pan minister Antoni Macierewicz, poseł Ziemi Tomaszowskiej, wielokrotnie mówił o tych wyjątkowych bohaterach, o tych osobach, które musiały się mierzyć na pierwszej linii frontu i dzisiaj chciały być z nami obecne. Chciał złożyć te podziękowania i chciał pokazać, że również poprzez jego osobę Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pamięta o tych wszystkich, którzy stanęli w obronie mieszkańców naszego powiatu.” – powiedział Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.
Antoni Macierewicz i Mariusz Węgrzynowski wręczyli wszystkim pracownikom Sanepidu i policjantom z Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim listy gratulacyjne i kwiaty. Zaproszeni goście mieli możliwość wysłuchać koncertu w wykonaniu uczestników zajęć wokalnych Powiatowego Centrum Animacji Społecznej „Kawiarenka na rogu”.
„Panie Marszałku, szanowni Państwo, ten czas pandemii to czas wyjątkowy, czas, w którym serce, które pokazali pracownicy Sanepidu i pracownicy Policji Powiatowej. Zawsze mogliśmy na Was liczyć, w każdej chwili, w każdej sytuacji.
Drodzy Państwo, spotkania w późnych godzinach wieczornych w późnych godzinach nocnych. Po pierwszej, drugiej w nocy przyglądaliśmy się tej sytuacji, która była dla nas nieznana i która wydawała się wyjątkowo trudna, bo trzeba było zaryzykować swoje życie, swoje zdrowie po to, żeby ratować innych ludzi po to, żeby ten wirus się nie rozprzestrzeniał. Bywały takie dni, że Policja musiała sprawdzić na kwarantannie chyba dobrze pamiętam, do trzech tysięcy osób. Dziennie takie sytuacje były. Wielkie poświęcenie i bardzo dobrze wykonywane obowiązki.
Drodzy Państwo, mało dzisiaj takich grup społecznych, które z takim poświęceniem, z takim oddaniem chcą służyć drugiemu człowiekowi i przyjmują to, co robią jako misję, nie tylko jako zawód, że musimy, ale chcemy pomagać drugiemu człowiekowi chcemy, żeby ta nasza praca przynosiła obfite owoce, określone efekty i tak było w przypadku Policji i Sanepidu. Panie z Sanepidu pracowały dzień i noc. Były takie momenty, całe weekendy, sobota, niedziela, święta, wszyscy byli w gotowości, żeby służyć drugiemu człowiekowi. Dzięki Waszej postawie jestem przekonany, że uratowaliście wiele istnień ludzkich. Ta pomoc, która przychodziła w odpowiednim czasie, w odpowiednim momencie, ona dawała bezpieczeństwo pozostałym mieszkańcom. Zarówno Tomaszowa Mazowieckiego, jak i gmin powiatu tomaszowskiego. Na Sanepid, na Policję mogliśmy zawsze liczyć. Sumiennie wykonywaliście swoje obowiązki chociaż było niełatwo, bo byli tacy, którzy łamali to prawo, które wtedy funkcjonowało.
Ale staraliście się jak najszybciej eliminować te przypadki po to, żeby już nie dochodziło do kolejnych zarażeń. A przecież wiemy, że ten wirus był niewidoczny. To nie jest takie niebezpieczeństwo, które widzimy. Jest podejrzenie, że ta osoba, ta grupa osób może być zarażona, chociaż sama jeszcze nie wie, bo tak pierwsze godziny nie świadczył żaden sposób o tym, że ktoś jest zarażony. I tutaj w przypadku zarówno Sanepidu, jak i Policji mogliśmy na Was liczyć do ostatniego momentu, kiedy ta pandemia funkcjonowała. Za to Wam bardzo serdecznie dziękuję. To jest wyjątkowa sytuacja i mogą to potwierdzić mieszkańcy całego powiatu, że w przypadku Policji i pracowników Sanepidu, można być pewnym, że staniecie na wysokości zadania w każdym momencie, w każdym czasie i jesteście tą służbą, która jest ostoją samorządu powiatowego i mieszkańców, którzy zamieszkują ten powiat.
Ze swojej strony dziękując, chciałbym podkreślić, że nigdy nie było takiej sytuacji, że ktoś nie przybył na spotkanie, które było zwoływane przeze mnie bardzo często w nocy. W ciągu pół godziny, czasami wręcz dwudziestu minut zjeżdżaliście Państwo z różnych zakątków naszego powiatu po to, żeby służyć innym ludziom. Nie narzekaliście, nie mówiliście późno w nocy, nie chce mi się, nie, po prostu byliście i to jest ta wyjątkowość. Dzisiaj z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że tą swoją misję, ten egzamin z człowieczeństwa zdaliście celująco. Głębokie uznanie, głębokie pokłony dla Was, drodzy Państwo, dla Was, drogie Panie za tą pracę, którą wykonaliście na rzecz innych ludzi i jestem przekonany, że w kolejnych miesiącach i latach ta współpraca będzie układała się również wzorowo, bo możemy tutaj powiedzieć, że chociażby efekty pracy tomaszowskiej Policji z roku na rok są widoczne przez mieszkańców naszego powiatu te wszystkie wskaźniki związane z wykrywalnością przestępstw z bezpieczeństwem, one się po prostu poprawiają my i czujemy się bezpieczni. Za to bardzo serdecznie dziękuję, a tutaj paniom w sposób szczególny dziękujemy za to poświęcenie, bo przecież macie swoje rodziny, swoje obowiązki, a jednak przechodziłyście do pracy, pomimo zmęczenia, żeby służyć drugiemu człowiekowi. Tak że jeszcze raz bardzo serdeczne podziękowania.” – mówił podczas spotkania Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Maz.
A za zostawienie chorego człowieka w szpitalu bez pomocy rodziny na racjach szpitalnych, z jedzeniem na stoliku do którego chory nie miał siły sięgnąć i w efekcie umierał z głodu też będą nagrody? Czy za zamykanie restauracji i lanie pałami właścicieli, którzy próbowali ratować swoje biznesy też? Czy za wyszczepienie ludzi wadliwymi szczepionkami też? Czy za respiratory, fabryki maseczek też? Narracja pisu jest jak plucie w twarz narodowi.