O Hubalczykach nieco inaczej w Muzeum Regionalnym w Opocznie

W Muzeum Regionalnym w Opocznie otworzono dziś wystawę pt. „Hubalowymi śladami po Ziemi Opoczyńskiej w malarstwie i słowie Elżbiety Dudy i Jacka Lombarskiego”.
Kult mjr. Henryka Dobrzańskiego i jego żołnierzy z Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego na Ziemi Opoczyńskiej jest wciąż bardzo silny i nie ma co się temu dziwić. W zasadzie większość istotnych wydarzeń w życiu Oddziału miała miejsce na Ziemi Opoczyńskiej. Stąd pomysł, aby zorganizować wystawę nie o Hubalczykach, ale miejscach z nimi związanych, tym bardziej, że wielu z tych miejsc dziś już nie ma, bądź uległy przeobrażeniu.
– Ta wystawa – przede wszystkim obrazów pani Elżbiety – ma pokazać nam miejsca związane z Hubalem, które bardzo często już nie istnieją. Te leśniczówki, te budynki często czas zamazał niestety, ale w naszej pamięci one są uwiecznione na bazie starych zdjęć, starych fotografii – wyjaśniał powody organizacji wystawy Adam Grabowski – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie.
To właśnie archiwalne zdjęcia i wiedza Jacka Lombarskiego stała się inspiracją dla powstania wielu obrazów autorstwa koneckiej malarki Elżbiety Dudy, która zgodnie z historyczną prawdą starała się za pomocą obrazów odtworzyć hubalowe miejsca – niekiedy niejednokrotnie. Tak było m.in. z dworem w Kraśnicy, którego obraz trzeba było namalować po raz kolejny wraz z odkryciem nieznanego wcześniej zdjęcia przedstawiającego ten budynek. Dla miłośników historii OWWP nadarzyła się okazja spojrzenia na historie regionu pędzlem przedstawioną. Takie miejsca jak kościół w Studziannie, dwór w Kraśnicy, szkoła w Ponikle na wystawie zobaczymy nie tylko na archiwalnych fotografiach, ale również na obrazach.
Ale wystawa to nie tylko obraz, ale i słowo Jacka Lombarskiego, autora wielu publikacji o mjr. Henryku Dobrzańskim. Na wystawie mamy więc możliwość zapoznania się z planszami zawierającymi archiwalne zdjęcia, po których sam autor z resztą dziś oprowadzał.
Choć dziś nic nie zapowiadało, że będziemy świadkami kolejnego odkrycia z historii OWWP mjr. Hubala to jednak organizatorzy wystawy przygotowali niespodziankę. Zaskakującym momentem było przekazanie oryginalnego harapu należącego do mjr. „Hubala”. Trafił on do zbiorów Muzeum Regionalnego w Opocznie dzięki Marcinowi Madejowi – kuzynowi ś.p. płk. Mariana Zacha z Poświętnego. To właśnie w jego kolekcji ten unikatowy przedmiot znajdował się w domowym muzeum. Teraz będą go mogli zobaczyć wszyscy, którzy przyjadą do Muzeum Regionalnego w Opocznie. Marcin Madej przekazał także akwarelę namalowaną przez płk. Mariana Zacha.
O historii niektórych hubalowych miejsc przypomniał dziś również Piotr Kacprzak – Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu,
Dzisiejsza wystawa zgromadziła wielu regionalnych pasjonatów historii OWWP, a także samorządowców związanych z Ziemią Opoczyńską. Licznie stawiła się także młodzież z opoczyńskich szkół.
Wystawę będzie można oglądać do końca marca, a dzisiejsze otwarcie można zobaczyć na naszej bezpośredniej transmisji, czyli TUTAJ.