Dziedzictwo kulturowe wpływa na rozwój lokalny

Czy trzeba zarządzać dziedzictwem lokalnym? Dziedzictwo nas otacza – po prostu jest dookoła, więc wydawałoby się, że to wystarczy. Trzeba o nie dbać i remontować, gdy niszczeje. Gdzie tu zarządzanie?
Wyobraźmy sobie więc, że nie zarządzamy innymi zasobami państwa – na przykład surowcami naturalnymi. Nie badamy bogactwa złoża, nie planujemy wydobycia, intensywności, odpowiedniej infrastruktury, polityki sprzedaży. Zapewne szybko obróciłoby się to przeciw nam, a posiadane bogactwo tylko generowałoby koszty (także społeczne), a nie przynosiło korzyści (także społecznych).
Tak samo jest z dziedzictwem. Jego wartość nie przekłada się automatycznie na rozwój, czy – jak można powiedzieć – racjonalne wykorzystanie tego zasobu. Dziedzictwo ma duży potencjał wpływania na rozwój lokalny, ale wymaga w tym celu opieki, racjonalnego pomysłu na wykorzystanie i zaplanowanie wykorzystania – też w lokalnych strategiach. Wszak to nie tylko zamki czy muzea, które można zwiedzać. Dziedzictwo to też historyczne parki, mosty, układy ulic, stanowiska archeologiczne, kompleksy poprzemysłowe, kapliczki przydrożne – i wiele innych rodzajów obiektów, w których mieszkają ludzie.
Dziedzictwo to cały zasób wiedzy, np. kulinarnej czy rzemieślniczej, śpiew, muzyka, bajki opowiadane dzieciom, zwyczaje i święta. I cały ten różnorodny zasób może być z powodzeniem wykorzystany dla dobra lokalnej społeczności. Wykorzystanie dziedzictwa musi być przemyślane, zwłaszcza pod kątem sytuacji lokalnej – charakteru zasobu, potrzeb mieszkańców, czy innych czynników wpływających na kierunki rozwoju lokalnego.
Dziedzictwo może być istotnym elementem polityki rozwojowej, a może być jednym z wielu takich czynników.
Narodowy Instytut Dziedzictwa wspiera samorządy i lokalne społeczności w określeniu zakresu i kierunku rozwoju, który wykorzystuje dziedzictwo w najbardziej skuteczny i efektywny sposób. Zapraszamy do skorzystania z wiedzy i narzędzi, które opracowujemy:
– publikacje (link) i opracowania Dziedzictwo obok Mnie – poradnik zarządzania dziedzictwem w gminach
– szkolenia https://nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Konkursy/SZKOLENIA/
– baza gotowych narzędzi dla JST na portalu wiedzy: samorzad.nid.pl
Źródło: www.kurier.pap.pl
Jednak trzeba też bacznie uważać na osoby którym powierza się troskę o owe dziedzictwo!