Drugi dzień Kongresu Gmin Wiejskich za nami

Gościem specjalnym drugiego dnia Kongresu Gmin Wiejskich była Pani Anna Zalewska - Minister Edukacji Narodowej
Gość nie był przypadkowy, ponieważ zgodnie z programem ten dzień zdominowały obrady tematy związane z edukacją. W zapowiedzi drugiego dnia można przeczytać, że wiedza i umiejętności naszych mieszkańców są jedną z podstaw rozwoju gmin i ich sukcesu społeczno-gospodarczego. Dlatego sprawy oświaty są dla gmin i Związku Gmin Wiejskich RP priorytetem w realizowanych działaniach. Staramy się aby wprowadzane zmiany podnosiły poziom wiedzy i umiejętności uczniów. W tym procesie kluczowe znaczenie mają działania parlamentu i rządu, poprzez tworzone regulacje i zasady finansowania. Debata na Kongresie będzie okazją do wstępnego podsumowania, po pierwszym dzwonku funkcjonowania nowego systemu oświaty. Na ile nowy system tworzy podstawy do oczekiwanego wzrostu wiedzy i umiejętności mieszkańców wsi?
Obrady zaczął Marek Olszewski, Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie w imieniu Prezydenta RP, Pan Paweł Mucha – podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, odczytał list skierowany został do uczestników Kongresu. Prezydent w swoim liście podkreślił znaczącą rolę samorządności w Polsce, ze szczególnym znaczeniem samorządów wiejskich, z których wywodzi się 50 % naszego społeczeństwa.
Jako kolejny głos zabrał Henryk Kowalczyk – Minister – członek Rady Ministrów, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów, który przemawiała w imieniu Premier RP – Pani Beaty Szydło, który przypomniał m.in., że zarówno on sam jak i Premier zarządzali gminami wiejskimi.
Następnie, w swoim wystąpieniu gospodarz Kongresu – Pan Marek Olszewski przywołał wyniki ankiety jaką przeprowadził ZGW RP na ponad 400 jednostkach samorządowych. Ankieta dotyczyła problemów ze wdrożeniem reformy oświaty. Pytania dotyczyły m.in. ingerencji podmiotów poza samorządowych w sferę reformy oświaty realizowane przez jednostki samorządowe. Wyniki ankietowe wykazały, że większość reformy samorządy wprowadziły bez ingerencji z zewnątrz. Sprawy sądowe np. między samorządem, a Kuratorium Oświaty nie przekraczały 1% ankietowanych.
Po publikacji wyników ankietowych głos zabrała Minister Edukacji, która również na początku swojego wystąpienia przypomniała swoje samorządowe doświadczenie. Minister podziękowała w swoim wystąpieniu za pierwszy etap reformy i apelowała o uwolnienie tej reformy od polityki. Złożyła też deklarację dostępu w szkołach do szybkiego internetu do 2019 r. Co więcej internet ma być dla szkół darmowy. Szkoły mają mieć także dostęp do mutlimedialnych tablic. To tylko niektóre z deklaracji, które złożyła przed uczestnikami Kongresu.
W kolejnej części Kongresu głos oddano samorządowcom, którzy zwracali się do Pani Minister z konkretnymi problemami. Podnoszono między innymi kwestie braku odpowiedniej infrastruktury szkół o klasach 1-6, które obecnie są szkołami 1-8. Samorządowcy zgłaszali uwagi do Karty Nauczyciela. Pojawił się postulat „przeniesienia” urlopu na podratowanie zdrowia do ZUS. Kwestionowano zasadność płacenia nauczycielom pensji „z góry”. To tylko niektóre z postulatów jakie padały z sali. Minister Edukacji odniosła się do większości zarzutów mówiąc, że trwają prace nad ustawą o finansowaniu oświaty, a wszelkie spory między samorządami, a związkami zawodowymi nauczycieli trzeba rozwiązywać drodze kompromisu.
Kolejna cześć Kongresu dotyczyła Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Jak zapowiadał organizator, wielokrotnie w debatach organizowanych przez Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej podkreślaliśmy brak koncepcji na rozwiązanie narastających problemów w części gmin wiejskich oraz braku zaktualizowanej strategii rozwoju obszarów wiejskich. W zaproszeniach do gości Kongresu podkreślaliśmy, że nie do przyjęcia jest sytuacja, że miejsce urodzenia może z góry wpływać na rozwój gmin i jakość życia ich mieszkańców. Debata ta ma wzmocnić postulaty Związku w ww. tematach i ujęcie ich w pracach nad projektami strategicznymi „Pakt dla obszarów wiejskich” i „Infrastruktura dla rozwoju obszarów wiejskich”, przygotowywanymi w ramach „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”.
Ostatnie dwa panele dyskusyjne dotyczyły ochrony granic gmin jako element stabilności rozwoju samorządów, a także systemowi zarządzania kryzysowego i działań związanych z szacowaniem i likwidacją skutków klęsk żywiołowych.