Wskaźnik BMI – prawda czy fałsz?

Wskaźnik BMI (od ang.Body Mass Index) według definicji to współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach
Istnieje wiele tabel zawierających określone przedziały podające czy nasz osobisty wskaźnik BMI wskazuje na niedowagę, prawidłową wagę, czy otyłość. Według najprostszego podziału wskaźnik poniżej <18,5 oznacza niedowagę. Przedział między >18,5, a <24,99 oznacza prawidłową wagę, a >25 nadwagę.
Wskaźnik BMI to niewątpliwe najprostsze narzędzie określające prawidłową budowę ciała, a przez to, że najprostsze też najmniej dokładne. Wystarczy podać przykład ze świata sportu. Usain Bolt, czyli najszybszy człowiek na świecie waży 94kg, przy wzroście 195 cm., a więc jego wskaźnik BMI wynosi 24,72. Trudno uwierzyć, że najszybszy człowiek świata balansuje na granicy otyłości. Sęk tkwi w niedokładności pomiaru, a raczej braku pomiaru tkanki tłuszczowej. Wskaźnik BMI nie uwzględnia tego elementu, a jest on kluczowym przy określaniu prawidłowej wagi i właściwego składu ciała. Usain Bolt waży wprawdzie dużo, ale jego waga to przede wszystkim potężna masa mięśniowa. Zbędnego tłuszczu raczej u niego nie znajdziemy. Rozbudowana masa mięśniowa ma na celu pozwolić na wygenerowanie jak największej siły w jak najkrótszym czasie.
Tym, którym zależy na większej dokładności najprościej polecić pomiar za pomocą analizatora składu ciała. Jest on dostępny większości firm dietetycznych. W tym przypadku warto jednak pamiętać o tym, że analizator czteroelektrodowy daje dokładniejsze wyniki niż dwuelektrodowy.
Gdyby Usian Bolt zmierzył się za pomocą takiego urządzenia na pewno nie wykazałoby ono, że jest na granicy nadwagi.
O domowych sposobach pomiaru tkanki tłuszczowej napiszemy odrębny artykuł.