Rekordowe zainteresowanie powiatowym konkursem

XXIV konkurs na plastykę zdobniczo-obrzędową Powiatu Opoczyńskiego przeszedł do historii. Okazał się rekordowy pod względem liczby uczestników
Wręczenie nagród odbyło się dziś w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Opocznie w obecności zaproszonych gości wśród, których byli: Robert Telus – Poseł na Sejm RP, Anna Michalak – z-ca Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Janusz Ciesielski – Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Łodzi, Adam Grabowski – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie, Alina Szymańska – Dyrektor Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy, Maria Witkowska – Radna Powiatu Opoczyńskiego, a w role gospodarzy pełnili: Marcin Baranowski – Starosta Opoczyński oraz Maria Barbara Chomicz – Wicestarosta Powiatu Opoczyńskiego.
– Jeszcze nigdy w historii tak wiele twórczyń nie przystąpiło do tego konkursu – 91 twórczyń. Dla nas jest to wyraz nie tylko Waszego szacunku do (…) tradycji opoczyńskiej, ale też niezwykłego zainteresowania i tych wspaniałych umiejętności, które oglądaliśmy – mówiła na samym początku dzisiejszego wydarzenia – Maria Barbara Chomicz – Wicestarosta Powiatu Opoczyńskiego.
Wszystkie prace konkursowe były dziś eksponowane na sali konferencyjnej, a w tegorocznym konkursie palmy wykonały 72 osoby, pisanki – 18 osób, serwetki do koszyczka 42 osoby, a elementy ozdobne do koszyczka, czyli baranki, kurki 20 osób.
– To jest wielka dla nas sprawa – jako regionu, bo tak naprawdę z powrotem wraca do takiego kręgu (…) nasza kultura ludowa. Ale to wraca nie sama. Ona wraca dzięki Wam. Ona wraca dzięki temu, że Panie i Panowie tak bardzo mocno się w to zaangażowali – mówił m.in. Robert Telus – Poseł na Sejm.
– Jest mi niezmiernie miło, że możemy wspierać tą kulturę naszą ludową, kulturę lokalną, kulturę regionalną i realizować swoją misję do której zostaliśmy też powołani. Jest mi szczególnie miło, że ja też pochodzę z tego powiatu, naszego powiatu opoczyńskiego i mogę wspierać tego rodzaju działania – podkreślił z kolei Janusz Ciesielski – Dyrektor KOWR w Łodzi i radny Sejmiku Województwa Łódzkiego. – Bardzo cieszę się, że szczególnie w tym roku przybyły młode osoby do naszej rodziny twórczyń i twórców ludowych. Że ta liczba osób biorących w konkursie wzrasta – nie maleje. To bardzo pozytywna rzecz – mówił m.in. Adam Grabowski – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie.
Po przemówieniach Alina Szymańska – dyrektor RCK w Drzewicy odczytała protokół. Osoby, które zdecydowały się w tym roku na udział w konkursie rywalizowały w 4 kategoriach: tradycyjne opoczyńskie pisanki, palmy wielkanocne, serwetki do koszyczka wielkanocnego oraz elementy do koszyczka. Pula nagród w tegorocznej edycji konkursu wyniosła 15 920 zł., z czego cześć pochodziła od sponsorów. KOWR w Łodzi dodatkowo ufundował nagrody rzeczowe.
Po odczytaniu protokołu przystąpiono do wręczania nagród i pamiątkowych dyplomów. Dodatkowe trzy nagrody zostały ufundowane przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po rozdaniu nagród głos zabrała Stanisława Dłużewska – Pawlik – etnograf, który przypomniała historię konkursu i jego rozwój na przestrzeni minionych lat.
Z kolei Marcin Baranowski – Starosta Opoczyński na zakończenie dzisiejszego wydarzenia zapowiedział, że przyszłoroczna – jubileuszowa – edycja konkursu będzie miała wyjątkowy charakter, a także podkreślił, że przygotowane na konkurs wielkanocne ozdoby są wielka promocją opoczyńskiej kultury ludowej, bo władze Powiatu Opoczyńskiego wręczają je w formie świątecznych prezentów ważnym osobom na terenie całego województwa łódzkiego.
Poniżej można zobaczyć przemówienia, które dziś miały miejsce.