Opoczyńskie bieganie z Wandą Panfil

W sobotę, 25 czerwca br. w Opocznie odbył się pierwszy bieg "Opoczno Run z Wandą Panfil". Uczestnikom przyszło się zmagać nie tylko z 10km. trasą, ale również z potwornym upałem
Zawody rozpoczęły się od oficjalnego otwarcia przed siedzibą Miejskiego Domu Kultury w Opocznie, a symboliczną formułę „zawody uważam za otwarte” wygłosił Dariusz Kosno – Burmistrz Opoczna. Oprócz samorządowców i działaczy sportowych w oficjalnym otwarciu uczestniczyli także polscy olimpijczycy: Mieczysław Nowicki, który podczas zawodów prowadził biegnących na rowerze jako pilot, Elżbieta Nowak – polska koszykarka oraz – co oczywiste – Wanda Panfil – najwybitniejsza maratonka w historii naszego kraju. Obecny był również Grzegorz Piechna – były piłkarz związany z regionem opoczyńskim.
Po oficjalnych przemówieniach zawodników na start poprowadził Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej Tramblanka i można było przystąpić do rywalizacji nie tylko z dystansem, ale również trudnymi warunkami pogodowymi. Nie od dziś wiadomo, że upał nie sprzyja aktywności fizycznej, a zawodom sportowych w szczególności i wczoraj to się potwierdziło w osiąganych rezultatach. Zawodnicy rywalizowali na pętli 2,5km., którą musieli pokonać czterokrotnie.
Najszybszy okazał się Piotr Kułak z Krakowa z czasem 34.18. Drugie miejsce wywalczył Piotr Koń z Opoczna z czasem 35.10, a na najniższym stopniu podium uplasował się Karol Majewski ze Skarżyska -Kamiennej z czasem 35.24. Wśród kobiet najlepsza okazała się Natalia Grzegorczyk z Opoczna z czasem 42.10, drugie miejsce zajęła Kinga Sękowska z Końskich z czasem 45.58, a trzecie Marta Pawlik z Bełchatowa z czasem 46.09.
Zawody ukończyło 115 osób, a jedną z najliczniejszych grup biegowych była grupa Wanda Panfil Team z Tomaszowa Maz., którą już od prawie 6 lat prowadzi najwybitniejsza polska maratonka na stadionie Lechii Tomaszów Maz., a więc klubu, z którym była związana całe życie.
Tradycyjnie na zakończenie zawodów wręczono nagrody w kategorii Open oraz w kategoriach dodatkowych. Z kolei Dariusz Kosno – Burmistrz Opoczna wręczył obecnym olimpijczykom oraz Tomaszowi Rossetowi – wiceprezesowi Regionalnej Rady Olimpijskiej w Łodzi pamiątkowe statuetki za popularyzację sportu w Gminie Opoczno.
Warto dodać, że zawody dla dorosłych poprzedziły zawody dla dzieci, które rozegrano w kilku kategoriach wiekowych. Organizatorem zawodów była Gmina Opoczno oraz Stowarzyszenie NBS.
Idea fajna, super. Ale czyż ulice biegu nie powinny być wyłączone całkiem z ruchu? Dochodziło do sytuacj, gdy biegnące dzieci biegły pomiędzy samochodami, nagle wbiegały z chodnika wprost na jezdnię, by znowu biec nagle chodnikiem. Drogi nie były oznakowane, auta wyjeżdżały na trasę, nagle zza samochodów wyskakiwał policjant lub strażak i zwracali auta… Partyzantów w pewnym momencie zablokowana całkiem, to samo zjazdy z biernackiego, piotrkowska. Co zawiodło? Organizacja. W gminie gdzie rządzi biznesmen tak być nie powinno. No i jeszcze. Skoro był upał ogromny, nie można było bieg rozpocząć po 16-ej? Czy ryzykowanie zdrowiem dzieci jest ok?