Niech Kultura łączy…

Z Jackiem Zakrzewskim – Dyrektorem GOK-U w Rzeczycy oraz Naczelnikiem OSP w Rzeczycy rozmawiamy o potrzebie edukacji kulturalnej, strażackiej służbie i gaszeniu pożarów nawet za pomocą wiadra
– W Gminie Rzeczyca jest Pan dobrze znany z powodu swojej zawodowej i społecznej działalności, ale nasz portal obejmuje także inne gminy, więc zacznijmy od przedstawienia się.
– Jestem szczęśliwym tatą, wraz z żoną wychowujemy dwójkę dzieci, 10 letnią córkę oraz 15 letniego syna. Jestem społecznikiem, od dziecka związanym z Ochotniczą Strażą Pożarną w Rzeczycy, gdzie jestem czynnym strażakiem i opiekunem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Od 6 lat, z racji zajmowanego stanowiska w domu kultury, zajmuję się również organizowaniem działalności kulturalnej. Z wykształcenia jestem filozofem, z zamiłowania humanistą. Jedną z moich pasji, którą zaraziłem swoja rodzinę jest turystyka rowerowa. Jestem gorącym zwolennikiem poznawania Polski, Europy czy najbliższych okolic z perspektywy rowerowego siodełka. Na swoim koncie mam kilka ponad 1000-kilometrowych rowerowych wypraw, które przebyłem wraz z synem.
– Zdecydował się Pan udział na kandydowanie w wyborach samorządowych. Jakie plany wiąże pan z uzyskaniem mandatu radnego powiatowego?
– Funkcja radnego to funkcja społeczna polegająca na reprezentowaniu wyborców, a nie własnych interesów, więc moje plany odnoszą się do mojej społeczności. Jeśli zostanę zaszczycony zaufaniem wyborców i uzyskam mandat radnego, mam nadzieję na możliwość akcentowania potrzeb naszego rejonu w trzech najważniejszych dla mnie obszarach: kultura, bezpieczeństwo i infrastruktura drogowa. Pracując od kilku lat w samorządowej instytucji kultury, poznałem zakres działania Rady Powiatu. Stosownie do kompetencji Rady postaram się realizować priorytety dla Rzeczycy, Inowłodza i Gminy Tomaszów.
– Proszę szerzej przedstawić swoje pomysły.
– Przede wszystkim widzę olbrzymią konieczność edukacji kulturowej. Od lat w samorządzie znane jest podejście: ważniejsza rura niż kultura, co w żartobliwy sposób pokazuje prymat inwestycji nad kulturą. Mimo iż działania gospodarcze uważam za bardzo ważne, moim zdaniem błędem jest zaniedbywanie edukacji kulturowej. Mam nadzieję na podnoszenie w Radzie Powiatu kwestii związanych z koniecznością wdrożenia pewnych rozwiązań w szkolnictwie wspierających wychowanie świadomych odbiorców kultury. Będę chciał zaproponować taki model działań, gdzie będzie miejsce na amatorski ruch artystyczny, rozwijanie swoich zainteresowań, rozrywkę i integracje społeczną, ale też i na tzw. kulturę wysoką. Moje hasło brzmi ,,Kultura łączy” i wiem, że jest tak naprawdę.
– Jakie Pana zdaniem są priorytety w kwestiach bezpieczeństwa?
– Od 20 lat jestem czynnym strażakiem z podziału bojowego. Gasiłem setki pożarów, pomagałem ofiarom wypadków, usuwałem skutki nawałnic, powodzi, wichur. Daje mi to dość dużą wiedzę opartą na doświadczeniu, w zakresie zagrożeń występujących w powiecie. Na pierwsze miejsce w gminach Rzeczyca i Inowłódz wysuwają się zagrożenia komunikacyjne. Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy wzrost ruchu na drogach, również powiatowych. Niestety idzie to w parze z dużą liczbą wypadków. Na tym polu istnieje możliwość działania powiatu, poprzez poprawę stanu nawierzchni i remontu czy budowy chodników. Nie jest tajemnicą, że działania te muszą być wykonywane wspólnie z samorządami gminnymi i tu widzę rolę radnego powiatowego, który przyczyni się do budowania pozytywnych relacji pomiędzy gminą a powiatem, które zaowocują stosowną współpracą gminy i powiatu. Kolejnym elementem budowania bezpieczeństwa na terenie powiatu jest doposażenie służb ratunkowych.
– Znając rzeczyckie realia, domyślam się że ma Pan na myśli samochód dla strażaków z Rzeczycy.
– Otóż nie. Wozy bojowe ochotniczych straży pożarnych nie są dla strażaków ale, co pragnę z całą mocą podkreślić, dla mieszkańców.
– Jak to, przecież to strażacy nimi jeżdżą?
– Wszyscy strażacy ochotnicy w całym kraju, podczas niesienia pomocy korzystają ze sprzętu w jaki wyposażą ich samorządy. Jeśli mamy do dyspozycji nowoczesny sprzęt, nasze działania są skuteczniejsze. Jeśli dysponujemy 43-letnim pojazdem nie liczymy już na nowoczesność, ale żeby samochód dojechał, podał wodę i wrócił do bazy. Jeśli samorząd wyposaży nas strażaków w dobry sprzęt, jesteśmy w stanie pomóc mieszkańcom szybko i skutecznie. Jeśli sprzęt jest wysłużony i mało wydajny wówczas nie będziemy w stanie skutecznie nieść pomocy potrzebującym.
– Czyli jeśli nie ma czym jechać nie będziecie gasić.
– Jesteśmy strażakami więc nigdy nie odmówimy pomocy. W razie potrzeby pobiegniemy z wiadrami. Będąc komendantem wiejskiej straży uważam że rolą samorządu wszystkich szczebli jest zapewnienie potrzebnego sprzętu dla ratowania zdrowia i życia i tak postrzegam rolę samorządowców. Wyposażenie służb ratunkowych w odpowiedni sprzęt to nie zasługa, to po prostu obowiązek samorządu.
– Jest Pan inicjatorem wielu akcji i projektów o charakterze kulturalnym. Z którego jest Pan najbardziej zadowolony?
– Ze wszystkich, choć nie sposób ich tu wymienić. Wspomnę krótko o obecnych działaniach. Realizujemy teraz projekt ,,Rzeczyckie Kulturalne Inicjatywy Lokalne”, na który pozyskałem środki z Narodowego Centrum Kultury z programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne. W ramach projektu odbywa się kurs tańca dla dorosłych, gitarowe zajęcia rockowe, warsztaty teatralne oraz wiele innych inicjatyw skierowanych głównie do dorosłych oraz starszej młodzieży, np. wyjazdy do teatrów. W najbliższy weekend realizuję kolejny projekt ,,Tańcz, graj i doświadczaj kultury” ze środków które zdobyłem w konkursie grantowym Muzeum Sztuki ms2 pod nazwą Koalicje kultury. Wraz z Orkiestrą Dętą Rzeczyca oraz Zespołem Twist wyjeżdżamy na dwudniowe warsztaty do Krakowa. Kilka dni temu odbył się szczególnie mi bliski IV Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych ,,Rzeczyckie Spotkania z Folklorem’’, który realizowaliśmy wspólnie z Łódzkim Domem Kultury.
– Czy kultura, bezpieczeństwo i drogi to wszystkie zadania jakie widzi Pan dla radnego powiatowego?
– Oczywiście takich zadań jest jeszcze wiele: usprawnienie działania tomaszowskiego szpitala, Wydziału Komunikacji Starostwa dofinansowanie dowozu młodzieży z naszych gmin do tomaszowskich szkół.
– Odnoszę wrażenie że Pański program jest nieco odstający od innych kandydatów, mało Pan obiecuje.
– Być może, ale jest to program realny. Znam dokładnie zagadnienia o których mówię, mam wieloletnie doświadczenie w samorządowej instytucji kultury i w OSP. Wiem jakie są zadania powiatu i do tego dostosowuję swoje propozycje programowe. Obiecywanie rzeczy pozostających poza sferą działania Rady Powiatu uważam za nieuczciwe w stosunku do wyborców.
– Mówił Pan o swoich planach w razie uzyskania mandatu Radnego Powiatowego a co będzie Pan robił jeśli Pan nie wygra?
– To samo co teraz: będę dalej gasił pożary, szkolił strażacką młodzież, edukował do kultury i organizował wydarzenia kulturalne dla mieszkańców gminy Rzeczyca.
[…] Fragment rozmowy Pana Jacka Zakrzewskiego z portalem mazopolska.pl całość rozmowy dostępna jest Tutaj […]