Kompromitacja Michała Franasa w sprawie oświadczeń majątkowych

Prawie 3 miesiące zajęło Michałowi Franasowi - Wójtowi Gminy Poświętne odniesienie się do ciążących na nim zarzutów poświadczenia nieprawdy w oświadczeniach majątkowych, a na dodatek zrobił to w taki sposób, że postawił w bardzo trudnej sytuacji wszystkie organy nadzoru
14 sierpnia br. opublikowaliśmy jeden z najgłośniejszych artykułów w tym roku pt. Szokujące niezgodności w oświadczeniach majątkowych Michała Franasa, w którym wykazaliśmy, że w ciągu dwóch ostatnich lat Michał Franas dwukrotnie nie wykazał w terminie wszystkich swoich dochodów, ukrywając fakt otrzymania olbrzymich kwot darowizn od rodziców. Żeby była jasność raz i na zawsze. To, że rodzice kochają swoje dziecko i co roku przelewają mu na konto abstrakcyjne dla wielu pieniądze jest ich prywatną sprawą, ale publicznym obowiązkiem Michała Franasa jest wykazywanie tych darowizn w ustawowym terminie w oświadczeniach majątkowych, a tego nie zrobił, co stanowi poświadczenie nieprawdy, o której mowa w art. 233 Kodeksu Karnego.
Za poświadczenie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych już wiele osób straciło stanowiska. Sprawy Sławomira Nowaka, który nie wykazał drogiego zegarka nikomu przypominać nie trzeba. Z bardziej bliższych terytorialnie spraw warto przytoczyć przypadek wicestarosty bełchatowskiego, który w oświadczeniach majątkowych nie wykazywał drobnych kwot uzyskiwanych z działalności rolniczej i w tej chwili toczy się postępowanie karne w sądzie na skutek złożenia wniosku przez Prokuraturę Rejonową w Radomsku, która prowadziła sprawę. W przypadku Michała Franasa smaczku sprawie dodaje fakt, że odmówił przekazania redakcji portalu mazopolska.pl oświadczeń majątkowych, a po tej odmowie złożył korekty oświadczeń, w których wykazał darowizny za ostatnie dwa lata. Pismo w sprawie odmowy przekazania oświadczeń majątkowych przypominamy TUTAJ.
Dlaczego nie zajął oficjalnie stanowiska?
Po publikacji artykułu Michał Franas nie żądał sprostowania artykułu w trybie prawa prasowego, ani też nie nagrywał jakiś tajnych filmików przeznaczonych dla swoich sympatyków i członków rodziny, w których rzuca na oślep oskarżenia o zmasowane ataki. O dziwo, nie groził też pozwami. Tym razem ograniczył się jedynie do wpisywania anonimowych komentarzy pod artykułem, co w ocenie wielu mieszkańców Gminy Poświętne było wyjątkowo żenujące. Zaiste, dziwne zwyczaje ma Włodarz Gminy Poświętne. Nieznany jest nam drugi taki przypadek w Polsce, aby w ten sposób odnosić się do bardzo poważnych zarzutów, które ciążą na Włodarzu Gminy Poświętne.
Sprawa oświadczeń majątkowych wróciła jednak na ostatniej sesji Rady Gminy Poświętne (30 października br.), a wywołał ją sam Włodarz po raz kolejny, stawiając się w roli ofiary i wietrząc spiski. Dlaczego zapomniał jednak wpisać w oświadczenia kwot darowizn i dlaczego odmówił redakcji portalu mazopolska.pl przekazania oświadczeń w ustawowym terminie, tego jednak Radnym nie wyjaśnił.
Sprawa poświadczenia nieprawdy w oświadczeniach majątkowych powróciła także we wczorajszym wydaniu opoczyńskiej gazety „TOP”, w której znów Włodarz jest stawiany w roli ofiary, bo ktoś opublikował artykuł, że ten nie wykazał wszystkich dochodów. Decydując się na przypomnienie tematu po trzech miesiącach tak naprawdę Michał Franas strzelił sobie nie tyle w kolano, co w głowę, bo postawił w bardzo niezręcznej sytuacji organy nadzoru, które prowadzą postępowanie w sprawie niezgodności w oświadczeniach majątkowych, albo powinny prowadzić, a takiego postępowania nie podjęły.
Co zrobiły organy nadzoru?
Sprawa poświadczenia nieprawdy w oświadczeniach majątkowych Michała Franasa był przedmiotem olbrzymiej ilości komentarzy i niepotwierdzonych spekulacji, o których informowali nas mieszkańcy Gminy Poświętne. Rzekomo już dzień po publikacji Prokuratura Rejonowa w Opocznie miała podjąć postępowanie w tej sprawie. Sprawdziliśmy tą informację w Prokuraturze Okręgowej w Piotrkowie Tryb., który jest Prokuraturą nadzorczą w stosunku do Opoczna.
– Nie są w chwili obecnej prowadzone postępowania przygotowawcze lub sprawdzające dotyczące oświadczeń majątkowych składanych przez wójta gminy Poświętne – odpowiedział nam w korespondencji z dnia 21 sierpnia 2020 r. – Piotr Cegiełka – Prokurator Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Tryb.
Później nie drążyliśmy już tematu, ale skoro Michał Franas sam go wywołał to dziś zwróciliśmy się z pytaniem bezpośrednio do Prokuratury Rejonowej w Opocznie, z jakiej przyczyny nie zostało podjęte postępowanie wyjaśniające na podstawie art. 233 KK, skoro ewidentnie Włodarz poświadczył nieprawdę w oświadczeniach majątkowych? Przecież podpisał oświadczenie majątkowe, że ma świadomość, że za złożenie niezgodnego z prawdą oświadczenia podlega odpowiedzialności karnej. Na odpowiedź Prokuratury w Opocznie czekamy.
Przypomnimy tylko, że zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze, Prokuratura wykonuje zadania w zakresie ścigania przestępstw oraz stoi na straży praworządności. Czy zatem Prokuratura w Opocznie stoi na straży praworządności? Dowiemy się jak otrzymamy odpowiedź na zadane dziś pytania.
Michał Franas decydując się po prawie trzech miesiącach na odświeżenie tematu nie zna wszystkich okoliczności sprawy, bo o sprawie zatajenia dochodów zostało powiadomione Centralne Biuro Antykorupcyjne. Ta instytucja działa jednak bez medialnego rozgłosu, co potwierdziło nam w wiadomości z dnia 9 września 2020 r. :
– Centralne Biuro Antykorupcyjne nie informuje o szczegółach działań, o szczegółach prowadzonych postępowań, o tym jakie sprawy, osoby, firmy i instytucje pozostają lub nie pozostają w naszym zainteresowaniu. Biuro informuje o efektach działań i zrealizowanych sprawach – wyjaśnił w odpowiedzi na nasze pytania Wydział Komunikacji Społecznej Centralnego Biura Antykorpucyjnego w Warszawie.
Żeby nie było więc tak, że któregoś dnia do UG Poświętne zapukają funkcjonariusze CBA i zadadzą Włodarzowi Gminy Poświętne konkretne pytania po przeprowadzonym wcześniej postępowaniu przygotowawczym, o którym Michał Franas może na razie nie wiedzieć, że się nawet toczy. Odpowiedź funkcjonariuszom CBA łamiącym się głosem, że padł ofiarą personalnych ataków będzie trąciła infantylizmem i raczej nie przekona o niewinności.
Jak wytłumaczył się Urzędowi Skarbowemu?
Przypomnijmy również, że kwoty darowizn są wolne od podatków, ale w określonej grupie relacji rodzinnych, do określonej wysokości i złożone w określonym terminie. W przypadku Michała Franasa spełniony jest tylko ten pierwszy warunek, ale pozostałe już nie. Kwoty darowizn znacząco przekraczają kwotę wolną od podatku tj. 9637 zł i znacząco przekraczają również termin, w którym powinny być zgłoszone, w szczególności ta za rok 2018. Gdyby Michał Franas w terminie wykazał darowizny nie naraziłby się na zarzut poświadczenia nieprawdy i uniknąłby płacenia odsetek podatkowych. Wystarczyło wpisać te darowizny w oświadczenia majątkowe i dziś sprawy by nie było.
Co więcej, Urząd Skarbowy dokonując kontroli oświadczeń majątkowych Michała Franasa ma ustawowy obowiązek powiadomienia Centralnego Biura Antykorupcjnego, jeśli zajdzie podejrzenie poświadczenia nieprawdy w złożonym oświadczeniu majątkowym (art. 24h ust. 9 ustawy o samorządzie gminnym). Czy tak się stało w tym przypadku? Dziś skierowaliśmy takie pytanie do Urzędu Skarbowego. Na odpowiedź czekamy.
A może weźmie ich na litość?
– Ja wszystko zgłosiłem w odpowiednich terminach ustawowych. Jedyne co zrobiłem to korektę, bo chciałem być bardziej transparentny niż mówili mi to moi prawnicy – mówił Włodarz Gminy Poświętne podczas sesji RG w dniu 30 października br.
No właśnie, że nie zgłosił, bo nie wykazał darowizn w oświadczeniach majątkowych, a miał taki ustawowy obowiązek. Gdyby Włodarz Gminy Poświętne chciał być transparentny to powinien wykazać kwoty tych darowizn w oświadczeniach majątkowych w ustawowym terminie, a tego nie zrobił, czym naraził się na zarzut poświadczenia nieprawdy, o której mowa w art. 233 Kodeksu Karnego. Cała reszta jest bez znaczenia i należy ją traktować w kategoriach przerzucania odpowiedzialności na innych, co zdaniem psychologów jest przejawem niedojrzałego mechanizmu obronnego. W tym przypadku winę za poświadczenie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych Michała Franasa ponoszą media, bo to opublikowały. Taką linię obrony Włodarza Gminy Poświętne należy uznać za kompromitującą i w sam raz nadaje się na tytuł artykułu.
Może książkę założysz z tymi bajkami?
Wojtek, odpuść bo mężczyźnie to już takie wypisywanie nie przystoi pod warunkiem, że chcesz się nazywać mężczyzną. Wójt pracuje jak żaden inny włodarz w tym powiacie i doskonale o tym wiesz. Jemu naprawdę chce się powalczyć o gminę, bardzo nieładnie, że mu się przeszkadza.
Ha ha ha dobre!
Mieszkam z wami i pracuję dla was!
Niech pan się nie ośmiesza!
Brawo Panie Wojtku! Warto zawsze iść za prawdą i nie bać się głośno tego artykułować nawet, gdy to dużo kosztuje. Podziwiam Pana.
Ale jaja. ;-))
I co z tym zegarkiem Panie,, Mieszkaniec”
A może dostał darowiznę ,tylko jej nie chciał?
Albo nie wiedział że ją dostał ?
No to po co ujawniać?
A może to jest postawa prawdziwego mężczyzny?
Logika myślenia i tok rozumowania prezentowany przez wójta nie przestaje mnie zachwycać. Wójt mówi, że jeśli wydał pieniądze na zakup nieruchomość i oswiadczyl iż posiada ją posiada to wg części prawników nie powinien podawać informacji o tym skąd miał środki na zakup tej nieruchomości! Nie wiem jak długo myślał nad takim tłumaczeniem ale szacun za wiarę w siebie i to iż ktoś w to uwierzy. Drodzy Państwo, czym innym jest dochód, a czym innym stan posiadania majątkowego wykazywane w oświadczeniu majątkowym, są to inne działy, punkty. O to właśnie chodzi w oświadczeniach majątkowych by każdy wskazał ile zarobił w danym… Czytaj więcej »
Pan wójt to ładnie do kamery swoje żale wylewa dla swojch zaufanych ludzi a jak jest naprawdę to każdy wie on zawsze pokrzywdzonego udaje a Pan wójt chce fundusze sołeckei likwidować bo za mały zwrot pieniędzy jest w Poswietnym a ciekawe jak w innych sołectwach
To już brakuje na wyjazdy służbowe?
Ludzie nie czepiajcie się już tak tego biednego wójta, przecież widzicie z jakim przejęciem i łamiącym głosem mówi o tej sprawie. Wzruszył mnie. Przecież w 2019 roku zarobił tylko ponad 125 tys. zł. Rodzice natomiast dali mu (w tym samym roku) TYLKO niemal drugie tyle, czyli 120 tys. zł. Zatem czego tu nie rozumiecie? Postawcie się w jego sytuacji. Każdy z Was mógłby nie zauważyć takiego wpływu środków na konto, zapomnieć o takiej drobnej darowiźnie, pominąć fakt jej zgłoszenia w ośwkiadczeniu! Nie wspominając o roku 2018 kiedy otrzymał jedynie 50 tys. zł. Tutaj to już była taka drobnostka, nie warta… Czytaj więcej »
Panie Wojtku a może pan pokaże jakie kwoty i od kogo pan otrzymuje? Kto jest pana mocodawcą i sponsorem. W Opocznie już się śmieją do kogo i gdzie podjeżdża pan po wskazówki. A może zajmij się pan szpitalem i słynnym ZOLem powstającym w miejsce porodówki. Albo rozpoczynaniem remontów i zamykaniem oddziałów szpitala kiedy każde łóżko jest na wagę życia. To sa realne problemy i tematy dla dziennikarza, tyle że panu nie pozwolą o tym pisać „sponsorzy” a pan jesteś popierdołka a nie dziennikarz.