Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Tomaszowie Maz.

Na cmentarzu wojskowym przy ul. Smutnej w Tomaszowie Maz. odbyły się dziś uroczystości związane z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Dzień został ustanowiony uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 listopada 2007 roku i przyjęty poprzez aklamację. W uchwale czytamy: W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Dzisiejsze uroczystości zostały zorganizowane przez Mariusza Węgrzynowskiego – Starostę Tomaszowskiego oraz płk dr inż. Mariusza Pawluka – Dowódca 25 Brygady kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, a uczestniczyli w nich m.in. Marcin Witko – Prezydent Tomaszowa Maz., Janusz Ciesielski – Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, Waldemar Flajszer – Łódzki Kurator Oświaty, członkowie władz samorządowych miejskich i powiatowych, przedstawiciele służb mundurowych, duchowni, dyrektorzy tomaszowskich szkół wraz z uczniami oraz przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych.
– Dramat Katynia polega na tym, że tuż po wojnie w Procesie Norymberskim sprawę Katynia zatuszowano. Związek Sowiecki – jako jeden z wygranych – w tej drugiej wojnie światowej przecież nie może być oskarżany o takie zbrodnie. Europa, świat przemilczał te zbrodnie praktycznie przez pół wieku (…). To wyjątkowa determinacja rodzin katyńskich doprowadziła do tego, że ci zamordowani do naszej pamięci, tej pamięci, którą jesteśmy im wdzięczni i powinniśmy zachować z pokolenia na pokolenie. Musimy o nich mówić, przypominać – mówił m.in. Mariusz Węgrzynowski – Starosta Tomaszowski.
– Katyń to trudna historia. 22 tysiące obywateli państwa polskiego. 22 tysiące najlepszych synów (…) naszej Ojczyzny. Zginęło, wiecie dlaczego? Tylko i wyłącznie dlatego, że byli Polakami. Tylko i wyłącznie dla tego, bo myśleli po polsku. Tylko i wyłącznie dlatego, że władca imperium – Stalin w dwudziestym roku musiał się salwować ucieczką spod Warszawy. Tak, musiał uciekać przed polską armią. W 1920 r. w Bitwie Warszawskiej Polacy pogonili Sowietów i nie zostało to zapomniane. To było wielkie nasze zwycięstwo. Największe, po 123 latach niewoli – mówił m.in. Waldemar Flajszer – Łódzki Kurator Oświaty.
Po przemówieniach odczytano Apel Poległych i oddano salwę honorową. Następnie delegacje uczestniczące w dzisiejszych uroczystościach złożyły wiązanki i zapaliły znicze pod krzyżem katyńskim. Przebieg uroczystości na cmentarzu można zobaczyć na naszej bezpośredniej transmisji.
Druga cześć obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej miała miejsce w kościele pw. św. Jadwigi Królowej, gdzie zostało odprawiona Msza Święta w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej.