Badaj się, czyli profilaktyka przede wszystkim

"Wczesne wykrycie to życie" - pod takim hasłem odbyła się dziś w Starostwie Powiatowym w Opocznie konferencja onkologiczna, której celem było przede wszystkim zwiększenie świadomości na temat wagi wykonywania badan profilaktycznych
W polskiej służbie zdrowia i podmiotach nią zarządzających jak np. NFZ zachodzi duża zmiana mentalna. Jeszcze 10-15 lat temu profilaktyka była traktowana jako obowiązkowe działanie, które miało walory przeważnie… statystyczne. Od pewnego czasu w środowiskach medycznych podkreśla się jednak olbrzymie znaczenie profilaktyki i było to bardzo widoczne także podczas konferencji onkologicznej, której już sam tytuł definiował cel. Głównym środkiem zapobiegawczym chorobom jest ich wczesne wykrywanie. Można nawet postawić bardziej śmiałą tezę, że celem dzisiejszej medycyny nie jest leczenie chorób, ale ich najwcześniejsze wykrywanie.
Marcin Baranowski – Starosta Opoczyński zadał pytanie obecnym na sali osobom, ilu skorzystało z programu „Profilaktyka 40 plus”. Zgłosiło się nie więcej niż 10% obecnych na konferencji. Wiele krytycznych uwag na temat braku chęci do badan profilaktycznych wygłosiła także Anna Leder – Rzecznik Prasowy NFZ w Łodzi. Mówiła, że wiele przeprowadzonych przez NFZ akcji profilaktycznych – nawet z zaangażowaniem artystów trafia na tzw. szklany sufit. Z nieznanych powodów Polacy nie chcę wykonywać badan profilaktycznych.
W roli moderatorów dzisiejszej konferencji wystąpiły: Maria Barbara Chomicz – Wicestarosta oraz Dagmara Junknikiel – Rosiak – Dyrektor Szpitala Powiatowego im. E. Biernackiego w Opocznie. Gośćmi honorowymi byli m.in. Robert Telus – Poseł na Sejm RP i Janusz Ciesielski – Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, którzy w swoich wystąpieniach podkreślili znacznie publicznej służby zdrowia. Ważnymi gośćmi na dzisiejszej konferencji były kobiety z Opoczyńskiego Stowarzyszenie Amazonek, „OKA”, które doskonale wiedzą jak ważna jest profilaktyka i jak podstępną chorobą jest rak.
Zebrani na sali mogli wysłuchać wykładów: „Skuteczna komunikacja to jest to!” – prof. dr hab. n. med. Anna Zalewska-Janowska, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, „Jak możesz sobie pomóc? (narzędzia diagnostyczne)” – dr n.med. Katarzyna Tomaszewska, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, „Lepiej Wiedzieć” – Stowarzyszenie Amazonek „OKA”, „Wygonić Raka z Głowy” – dr n. hum. Anna Cieślak-Wojciechowska, psycholog-psychoonkolog, „Wczesne wykrywanie raka skóry”, „Wczesne wykrywanie raka jelita grubego” – Specjalistyczny Szpital Onkologiczny NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim. J
Już same tytuły wykładów i prelekcji zawierały wspólny mianownik dzisiejszej konferencji. To wczesne wykrycie choroby jest gwarantem jest wyleczenia. Apelowali o to wszyscy prelegenci. Późne wykrycie choroby prowadzi do ludzkich dramatów i generuje olbrzymie koszty społeczne. Stąd padało dziś wiele apeli o wykonywanie cyklicznych badań oraz zachęcanie swoich domowników do wykonywania takich badań. Prelegenci apelowali do obecnej na sali młodzieży, aby zachęcali swoich rodziców i dziadków do regularnych badań. Na zakończenie konferencji Maria Barbara Chomicz – Wicestarosta podziękowała wszystkim za uczestnictwo oraz młodzieży z opoczyńskich szkół za pomoc wolontariacką.
– Mam nadzieję, że Państwo z tej konferencji wynieśliście jedną wiedzę, którą my chcemy promować – przede wszystkim profilaktyka. Ta profilaktyka pozwoli nam wcześniej wykryć nowotwór. Wczesne wykrycie nowotworu pozwoli nam go wyleczyć. (…) 50% nowotworów jesteśmy w stanie wyleczyć jeśli będzie wykryty wcześnie – podkreśliła z kolei m.in. Dagmara Junknikiel – Rosiak – Dyrektor Szpitala Powiatowego im. E. Biernackiego w Opocznie.
– Zachęcamy Was, abyście dzisiaj już przy obiedzie, kolacji zachęcali swoich rodziców, dziadków, znajomych, ciocie, chrzestnych do tego, aby się badać. Przede wszystkim program „40+”. Bardzo ważny program. Bezpłatne badania, naprawdę wiele jest tych badań. My żeśmy z tego programu już skorzystali, dlatego o tym wiemy – mówił Marcin Baranowski – Starosta Opoczyński.
Starosta Opoczyński zachęcał też do uczestnictwa w akcjach krwiodawstwa i podał przykład osoby, której badanie krwi podczas uczestnictwa w jednej z akcji pozwoliło na bardzo wczesne wykrycie raka. Warto dodać, że sala konferencyjna Starostwa Powiatowego w Opocznie nie była dziś jedynym miejscem, w którym prowadzono profilaktyczne wykłady. Podobne odbyły się w I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Żeromskiego w Opocznie i Zespole Szkół Powiatowych im. Stanisława Staszica w Opocznie.
Konferencja w całości była transmitowana przez Starostwo Powiatowe w Opocznie i jest dostępna poniżej.